Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

 

Alexandra Salmela 


finalistka 2012 

(1980) Bratislava

 

Autorka mnohých básní, rozprávok, poviedok a divadelných hier. Zúčastnila sa niekoľkých literárnych súťaží, na ktorých sa jej dostalo zopár uznaní, až napokon získala jednu z najdôležitejších cien. Jej románový debut 27 čiže smrť robí umelca / 27 Elikuolema tekee taiteilijan bol nominovaný na cenu Finlandia a vyhral ocenenie Debutant roka, ktoré každoročne udeľujú najčítanejšie fínske noviny Helsingin Sanomat.

Alexandra Salmela vyštudovala divadelnú dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a fínsky jazyk na Karlovej univerzite v Prahe. A práve vo Fínsku v súčasnej dobe žije. Niekde medzi mestom a vidiekom zvažuje, čo robiť so svojím životom.

 

 

 

27 čiže smrť robí umelca / 27 eli kuolema tekee taiteilijan
Vydavateľstvo Q111

(2011)

 

Mimoriadne dielo tak obsahom, ako i formou. Hlavnými protagonistami sú rodina žijúca zo sociálnych dávok a mladá nedoštudovaná žena, ktorá prichádza do Fínska, aby spoznala národné symboly a uplatnila svoje literárne ambície. Dej prebieha v štyroch rozprávačských líniách. Nie je to nenáročné čítanie, ale navzdory tomu vtipné, pútavé a čítavé.

 

 

 

 

   

27 eli kuolema tekee taiteilijan

Fínsko
Teos

(2010)

27 eller døden skaber kunstneren

Dánsko

Gyldendal

(2012)

In lista d'attesa al Club 27

Taliansko

Piemme 

(2012)

27 aneb Smrt vás proslaví

Česká republika 
Argo

(2012)

 

 

 
pošli na vybrali.sme.sk