Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

 

Peter Macsovszky

 

finalista 2011, víťaz Anasoft litera 2016

 

(1966) Nové Zámky

 

Je absolventom Pedagogickej fakulty v Nitre, odbor slovenský jazyk-výtvarná výchova, k čomu si neskôr pridal odbor angličtina. Pracoval ako ošetrovateľ, redaktor (Dotyky, kultúrne prílohy týždenníkov Slovo a Hospodárske noviny a i.) a učiteľ. Taktiež bol zamestnancom v Encyklopedickom ústave Slovenskej akadémi vied, ako strihač upútaviek v súkromnej televízii a copywriter v reklamnej agentúre. V rámci International Writing Program absolvoval trojmesačný študijný pobyt v USA (1997). Jeho diela boli časopisecky preložené do angličtiny, češtiny, maďarčiny, nemčiny, poľštiny a slovinčiny. Je autorom niekoľkých zbierok experimentálnych lyrických textov: Z prozaickej tvorby publikoval Frustraeón (2000); Fabrikóma (2002); Lešenie a laná (2004); Hromozvonár (2008); Mykať kostlivcami (2010); Želáte si novú kúpeľňu? (2012) a Tantalópolis (2015). Spolu s Denisou Fulmekovou napísal Klebetromán (2004). Píše aj po maďarsky. 

 

 

Tantalópolis

Vlna/Drewo a srd

(2015)

 

Román Tantalópolis možno v primárnej rovine chápať ako prienik do každodenného života jedného juhoamerického mesta. Ako však takmer v každom literárnom diele, aj tu sú reálie modifikované, štylizované, a slúžia len ako rámec oveľa širšej, univerzálnejšej metafory. Kulisa „tretieho sveta“ slúži ako zosilňujúci prvok pri vykresľovaní rôznych podôb zlyhávajúcej civilizácie, či už v rovine sociálnej, intímnej, technologickej, alebo politickej. Kontrast medzi tropickým prostredím prekypujúcim farbami, tvarmi, chuťami a vôňami a medzi úporným bojom jednotlivcom proti prírodným živlom i byrokratickej mašinérii vytvára pestrú a dramatickú zmes.

 

 

Mykať kostlivcami

Vlna/Drewo a srd

(2010)

 

Komu je lepšie, ak nie tomu, kto môže celý deň vysedávať v krčme v pitoresknom meste, ako je napríklad Amsterdam, a bezstarostne pozorovať plynutie života? Kto sa cíti slobodnejšie, ak nie ten, kto môže splynúť s pouličným ruchom a v cudzom meste snívať o ďalších mestách?

Šimon Blef, nezamestnaný, no nádejný spisovateľ, vlastne len zapisovač, sa cíti slobodný, bez hraníc. Prichystaný na akékoľvek dobrodružstvo. Ale len zdanlivo. Pretože už v prvej putike ho prikvačia hlasy z minulosti, hlasy pred ktorými uniká, hlasy, ktorých sa nevie a ani nemieni vzdať. Aby mohol mudrovať o smrti, najmä o smrti svojich blízkych, v skutočnosti ale opäť len o sebe, o svete, ktorý nosí v sebe a v ktorom sa bojí byť tým, kým je. Naokolo zatiaľ šumí kozmopolitné veľkomesto, omamne šumí. Celý ten podenkový, ale nezvratný karneval. A Šimon, hoci by si to ani za svet nepriznal, si ho užíva plnými dúškami.

pošli na vybrali.sme.sk