Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

Víťo Staviarsky            

 

finalista 2008, 2010, víťaz 2013

 

(1960) Prešov

 

Vyštudoval filmovú priemyslovku v Čimeliciach, neskôr scenáristiku na pražskej FAMU. Robil kulisára, ošetrovateľa v Psychiatrickej liečebni Praha-Bohnice, ošetrovateľa na záchytke, výčapníka i predavača. Dlhodobo podnikal v oblasti obchodu. Debutoval novelou z rómskeho prostredia Kivader (Pavel Mervart / Vista, 2007), ktorá bola nominovaná na cenu Anasoft litera, rovnako ako aj jeho ďalšie knihy, zbierka próz Záchytka (Kalligram, 2009) a román Kale topanky (Marenčin PT, 2012).

 

foto (c) Michal Burza

 

Rozhovor v denníku SME 2007, SME 2010

 

 

 

Kale topanky

Marenčin PT

(2012)

 

Rómovia a ich tragikomický život trhových kšeftárov, obyvateľov osád a iných rázovitých postáv a postavičiek. Kšeftár Ferdy dostal ako kompenzáciu dlhu mladučkú a krásnu Sabinu, no tá mu utiekla a našla svoju životnú lásku. Živelné rozprávanie o malých rómskych obchodníkoch z východného Slovenska. Kusturicovská road movie plná vášní, napätia a zvratov, okorenená humorom.

 

 


 

Záchytka

Kalligram

(2008)

 

Knižku tvoria tri prózy, ktoré spája spoločné prostredie a protagonista, ošetrovateľ na záchytke. Ich východiskom boli autorove zážitky v tomto povolaní. Popri mozaikovitom rozprávaní o každodennom fungovaní záchytky v bližšie nešpecifikovanom meste na východe Slovenska a o rázovitých postavičkách, ktoré sa tu pohybujú, sa tu stretávame i s mimoriadne empatickými portrétmi postáv, ktoré tvoria emocionálny protipól k ľahostajnej rutine a pragmatickej bezcitnosti, ktorá sa stala nevyhnutnou súčasťou životnej výbavy Staviarskeho protagonistu.

 

 

 

Kivader 

Pavel Mervart / Vista

(2007)

 

Príbeh z východoslovenskej cigánskej osady. Osobitý štýlom, humorom a poetikou.

   

Kniha bola preložená poľštiny, v roku 2011 vyšla vo vydavateľstve Oficyna Wydawnicza Atut - Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe spolu s ďalšími Staviarskeho poviedkami pod názvom Kiwader i inne opowieści.


pošli na vybrali.sme.sk