Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

 

Anasoft literu si odváža Piata loď

 

Juraj Fellegi, pridané: 28. 09. 2011 20:00
Monika Kompaníková získala ocenenie Anasoft litera za román Piata loď. Románový debut spisovateľky hovorí o dievčati, ktoré ukradne kočiarik s dvojičkami a v záhradnom domčeku si potom s kamarátom vytvorí dojem rodiny. Knihu vydal Koloman Kertész Bagala.

  
,,Je to silný príbeh, ktorý ťaží z napätia a očakávania čitateľov," zdôvodnila svoj výber päťčlenná porota. ,,Monika Kompaníková mu dáva tvar svojimi vynikajúcimi pozorovacími schopnosťami s dôrazom na detail, čo je znakom skutočného prozaického talentu a nevyhnutnou podmienkou na to, aby vznikol skvelý román," pokračuje hodnotenie.

Vyhlásenie výsledkov Anasoft litera prebehlo dnes večer v bratislavskej Dizajn Factory.

„Počula som pred rokmi správu, ktorá hovorila, že dvanásťročné dievča ukradlo dieťa, nechcelo urobiť nič zlé, chcelo mu byť mamou. A keď sa mne narodil syn, tak som zrazu všetky deti začala vnímať inak," povedala Monika Kompaníková o románe v rozhovore pre denník SME. ,,Zrazu som videla, že deti sú odrazom rodičov, že keď píšem o deťoch, tak vlastne nepíšem len o deťoch. Myslím, že Piata loď je najmä o svete dospelých, vyrozprávanom cez svet detí," dodala.

Kompaníkovú objavil Koloman Kertész Bagala v súťaži Poviedka. Bodovala v nej dva razy, vzápätí debutovala zbierkou poviedok Miesto pre samotu v roku 2003, ktorú si absolventka Vysokej školy výtvarných umení aj sama ilustrovala. O tri roky predstavila vysoko hodnotenú novelu Biele miesta.

Ako publicistka písala Kompaníková týždenný stĺpček na komentárovú stranu denníka Pravda, od roku 2008 raz za dva týždne autorskú stranu do prílohy Víkend.

,,Aj keď knihu Piata loď asi celkom nemožno považovať za najvyrovnanejší text Moniky Kompaníkovej, ostáva v mnohých rozmeroch poctivou a imponujúcou výpoveďou o úsilí napriek všetkým utŕženým ranám a hlboko skrytým frustráciám »ukotviť« svoj život, prebrať jeho riadenie do vlastných rúk, prijať zodpovednosť za seba aj za druhých," pointovala Ivana Taranenková recenziu románu v denníku Pravda.

Prestížne literárne ocenenie Anasoft litera sa spája s dotáciou pre víťaza 10 000 eur. V porote, ktorá Piatu loď vybrala za víťaznú knihu spomedzi desiatich nominovaných diel, tento rok zasadli René Bilik, Ján Gavura, Mila Haugová, Juraj Kušnierik a Ján Štrasser.

,,Popri príbehu sa rozohráva psychologická experimentálna štúdia človeka, nie vzdialená takým dielam ako Goldingov Boh múch. Neprehliadnuteľná je línia vývoja, či premeny ženy od detského a tínedžerského veku až po starobu," doplnila zdôvodnenie svojho rozhodnutia porota. ,,Kľúčovým a do očí bijúcim znakom tejto knihy je napätie medzi tínedžersky uvoľneným jazykom a príbehom, ktorý je v tomto jazyku vyrozprávaný. Práve z tohto uhla pohľadu ide o výnimočnú knihu," uzavrela.

Kto získal ocenenie Anasoft litera minule

2010 Stanislav Rakús: Telegram, KK Bagala
2009 Alta Vášová: Ostrovy nepamäti, F. R. & G
2008 Milan Zelinka: Teta Anula, Slovenský spisovateľ
2007 Marek Vadas: Liečiteľ, LCA
2006 Pavel Vilikovský: Čarovný papagáj a iné gýče, Slovenský spisovateľ

 

Zdroj: Kumšt

pošli na vybrali.sme.sk