Od roku 2018 už laureáti alebo laureátky ceny Anasoft litera nedostávajú len šek na 10.000 eur, ale aj umelecký objekt od slovenských či zahraničných umelcov.
Dvakrát betón s polodrahokamami
V roku 2018 nám české štúdio FAKTICKY navrhlo zarážku na knihy z betónu v tvare loga ceny Anasoft litera. Vyrobili tri kusy. Prvý s tyrkysovými kameňmi získala v roku 2018 Etela Farkašová za knihu Scenár. Druhý s bielymi kameňmi získal v roku 2019 Ivan Medeši za knihu Jedenie a tretí si nechalo občianske združenie ars_litera. „Štúdio sme objavili náhodou na jednom z bratislavských Urban marketov, podujatí, na ktorom rôzni umelci či dizajnéri predstavujú a predávajú svoje umelecké predmety. FAKTICKY tam vtedy predávalo nástenné hodiny z betónu a napadlo mi, že keby boli v tvare loga, bol by to krásny book end, ktorý by sme podarovali ako hmotnú cenu laureátom a vypýtala som si vizitku," prvotnú motiváciu popisuje riaditeľka ceny Anasoft litera Simona Prokopec Fochlerová.
Do tretice – nafúknutý kov
V roku 2020 sme chceli koncept hmotnej ceny obmeniť a vypísať súťaž na dva umelecké objekty, ako cenu pre laureáta či laureátku a pre víťaza či víťazku Ceny čitateľov. „Maliarka Rita Koszorús nám pomáhala pri preklápaní obsahu novej webstránky v roku 2019 a potom sa v roku 2020 ozvala, či by sme sa nestretli s jej priateľom, umeleckým šperkárom, ktorý by nám rád predstavil svoju experimentálnu techniku, ktorá by nás možno zaujala pre novú hmotnú cenu. A tak, na jar sme spolu obedovali v jednej z bratislavských reštaurácií a ja som si obzerala predmety rôznych tvarov a veľkostí nafuknútej medi, ktoré so sebou Janko priniesol. Zostala som fascinovaná a dohodli sme sa," spomína na začiatky tejto spolupráce Fochlerová.
Ján Jánoš (1988) transformuje tradičné zlatnícke techniky do experimentu s formou, materiálom a príbehom. Vyštudoval odbor Zlatníctvo a strieborníctvo na Škole úžitkových remesiel v Kremnici. V roku 2014 sa stal absolventom katedry Úžitkového umenia na VŠVU v Bratislave. Vedie ateliér HORA, ktorý sa primárne sústreďuje na výrobu autorského šperku. Súčasťou tvorivého procesu ateliéru je mapovanie imaginárneho vysokohorského prostredia, z ktorého čerpá inšpiráciu a vypožičiava si procesy bádania expedície v horách.
„Objekt ocenenia pre Anasoft litera vznikol v prepojení protikladov predispozícií tvrdého kovu s ľahkosťou vzduchu. Zdanlivo nemožná kombinácia je technologický experiment, ktorý intenzívne skúmam počas uplynulého roka. Nehmotná masa vzduchu dokáže vytvarovať pevný kov, a tým získa absolútne oslobodzujúcu rovinu či už estetickú, alebo ideovú. Čítanie je oslobodzujúce, je imaginatívne a dokáže posúvať hranice vnímania a vedomia človeka. Objekt tak reflektuje levitujúci stav čitatela, ktorý ponúka kniha."
FOTO: Jana Budaiová