Hmotnú cenu Anasoft litera 2020 navrhol Ján Jánoš

29.09.2020

Od roku 2018 už laureáti alebo laureátky ceny Anasoft litera nedostávajú len šek na 10.000 eur, ale aj umelecký objekt od slovenských či zahraničných umelcov.

 

Dvakrát betón s polodrahokamami

V roku 2018 nám české štúdio FAKTICKY navrhlo zarážku na knihy z betónu v tvare loga ceny Anasoft litera. Vyrobili tri kusy. Prvý s tyrkysovými kameňmi získala v roku 2018 Etela Farkašová za knihu Scenár. Druhý s bielymi kameňmi získal v roku 2019 Ivan Medeši za knihu Jedenie a tretí si nechalo občianske združenie ars_litera. „Štúdio sme objavili náhodou na jednom z bratislavských Urban marketov, podujatí, na ktorom rôzni umelci či dizajnéri predstavujú a predávajú svoje umelecké predmety. FAKTICKY tam vtedy predávalo nástenné hodiny z betónu a napadlo mi, že keby boli v tvare loga, bol by to krásny book end, ktorý by sme podarovali ako hmotnú cenu laureátom a vypýtala som si vizitku," prvotnú motiváciu popisuje riaditeľka ceny Anasoft litera Simona Prokopec Fochlerová.

 

Do tretice – nafúknutý kov

V roku 2020 sme chceli koncept hmotnej ceny obmeniť a vypísať súťaž na dva umelecké objekty, ako cenu pre laureáta či laureátku a pre víťaza či víťazku Ceny čitateľov.  „Maliarka Rita Koszorús nám pomáhala pri preklápaní obsahu novej webstránky v roku 2019 a potom sa v roku 2020 ozvala, či by sme sa nestretli s jej priateľom, umeleckým šperkárom, ktorý by nám rád predstavil svoju experimentálnu techniku, ktorá by nás možno zaujala pre novú hmotnú cenu. A tak, na jar sme spolu obedovali v jednej z bratislavských reštaurácií a ja som si obzerala predmety rôznych tvarov a veľkostí nafuknútej medi, ktoré so sebou Janko priniesol. Zostala som fascinovaná a dohodli sme sa," spomína na začiatky tejto spolupráce Fochlerová.

Ján Jánoš (1988) transformuje tradičné zlatnícke techniky do experimentu s formou, materiálom a príbehom. Vyštudoval odbor Zlatníctvo a strieborníctvo na Škole úžitkových remesiel v Kremnici. V roku 2014 sa stal absolventom katedry Úžitkového umenia na VŠVU v Bratislave. Vedie ateliér HORA, ktorý sa primárne sústreďuje na výrobu autorského šperku. Súčasťou tvorivého procesu ateliéru je mapovanie imaginárneho vysokohorského prostredia, z ktorého čerpá inšpiráciu a vypožičiava si procesy bádania expedície v horách.

Objekt ocenenia pre Anasoft litera vznikol v prepojení protikladov predispozícií tvrdého kovu s ľahkosťou vzduchu. Zdanlivo nemožná kombinácia je technologický experiment, ktorý intenzívne skúmam počas uplynulého roka. Nehmotná masa vzduchu dokáže vytvarovať pevný kov, a tým získa absolútne oslobodzujúcu rovinu či už estetickú, alebo ideovú. Čítanie je oslobodzujúce, je imaginatívne a dokáže posúvať hranice vnímania a vedomia človeka. Objekt tak reflektuje levitujúci stav čitatela, ktorý ponúka kniha." 

FOTO: Jana Budaiová

Späť na novinky