litera fest 2024

 

PROGRAM:


pondelok 17. jún // .klub pod lampou

17.00 / Súdime desiatku podľa obsahu
diskutujú: Patrik Miskovics, Miroslava Vallová, Radoslav Passia, moderuje: Peter Darovec

Aká je aktuálna desiatka Anasoft litera z pohľadu odborníkov? Ako hodnotia nominované knihy tí, ktorí nie sú v porote? Diskutujú literárny vedec Patrik Miskovics z Katedre slovenského jazyka a literatúry Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave, literárna vedkyňa a prekladateľka Miroslava Vallová, zástupca poroty ceny Anasoft litera 2024, literárny vedec Radoslav Passia z Ústavu slovenskej literatúry Slovenskej akadémie vied. Moderuje: Peter Darovec z Katedry slovenskej literatúry a literárnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského.

 

18.00 / Vanda Rozenbergová
moderuje: Zuzana Golianová

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo sa dialo vo vašom dome, pred sto rokmi? Vojdite na chvíľu do starého domu v Zdochliaroch a objavte jeho príbehy v období od španielskej chrípky po koronavírus. Spoznajte Storočie Vandy Rozenbergovej.

 

18.30 / Katarína Kucbelová

moderuje: Patrik Garaj

Podľa Patrika Garaja je Modrosleposť knihou druhého čítania. „Až pri opätovnom ponore sa odhalí tá neviditeľná sieť zmyslu a s ňou aj silnejší zážitok. Nie je to žiadne rýchle občerstvenie. Už forma a štruktúra knihy volajú po pomalšom dávkovaní.“ Spomaľte aj vy a príďte si vypočuť rozhovor Patrika Garaja s Katarínou Kucbelovou.

 

utorok 18. jún // kníhkupectvo Artforum

 

18.00 / Dušan Dušek a Jozef Puškáš
moderuje:Martin Šulík

Dušan Dušek a Jozef Puškáš sú priatelia, kolegovia, spisovatelia, spoluautori knihy Písať príbeh a obaja sú tento rok nominovaní na cenu Anasoft litera. Dušan Dušek s knihou Deti v daždi a Jozef Puškáš s románom Vivat, akadémia, zbohom, Čechov. Okrem toho, radi chodia do kníhkupectva Artforum. Preto je to to nalepšie miesto, kde sa s nimi môžete osobne stretnúť a vypočuť si rozhovor nie dvoch, ale až troch priateľov. Zhovárať sa s nimi totiž bude Martin Šulík.  

 

streda 19. jún // .klub pod lampou

 

18.00 / Ondrej Štefánik
moderuje: Zuska Kepplová

Ondrej Štefánik má nesmierne nadanie absolútne presne pomenovať veci, situácie či pocity so všadeprítomným podprahovým humorom. Píše o takých aspektoch života, o ktorých je potrebné hovoriť .  Laureát ceny Anasoft litera za knihu Som Paula je tentoraz nominovaný na ocenenie s knihou Siroty, o ktorej sa s ním bude zhovárať Zuska Kepplová

 

18.30 / Juraj Kováčik
moderuje: Dado Nagy

Je písanie jednoduché? Aké je to byť spisovateľom? Alebo moderátorom literárnych besied, ktorý stratil schopnosť čítať knihy? Fotografom, ktorý musí vystihnúť presný moment? Kto iný by sa o tomto mohol rozprávať s Jurajom Kováčikom, autorom knihy Bod zlomu, ak nie najznámejší moderátor literárnych besied Dado Nagy? 

 

19.00 / Lukáš Cabala
moderuje: Ludwig Bagin

Trilógia Lukáša Cabalu je akoby poctou k samotným knihám, literatúre a čítaniu. Autor sa netají láskou k literárnym dielam, ktoré sú súčasťou jeho života v obľúbenom trenčianskom antikvariáte. A aj Trenčín je jednou z hlavných postáv. Tentoraz nie imaginárny, ale skutočný, so svojou židovskou minulosťou. No ani v knihe Spomenieš si na Trenčín?  sa magičnu nevyhýba. O jeho svete-nesvete sa dozviete viac v rozhovore s Ludwigom Baginom. 

 

štvrtok 20. jún // Pink Whale

 

18.00 / Ivana Gibová
moderuje: Peter Darovec

Ivana Gibová sa pri písaní Babičky© musela konfrontovať aj s témami, ktoré jej neboli príjemné.  A neboli by príjemné komukoľvek inému. Píše o rodine, ktorú by sme pokojne mohli nazvať tradičnou slovenskou. Prečo? To sa dozviete, ak si prečítate knihu Babička© a prídete na diskusiu s autorkou. Moderuje Peter Darovec.

 

18.30 / Miroslava Kuľková
moderuje: Marek Hudec

Hotel Balkán je kniha Miroslavy Kuľkovej. Hotel Balkán je vraj v každej balkánskej krajine. Aspoň podľa autorky. Od Sarajeva, po Čiernu Horu až po Kosovo. 7 krajín, ktoré kedysi tvorili jeden celok. 7 ľudských osudov. 7 próz, ktoré vás nenechajú ľahostajnými. Čo je Hotel Balkán? Na to vám už odpovie Miroslava Kuľková.

 

19.00 / Richard Pupala
moderuje: Pavol Hubinák

Majster poviedok. Tak označujú viacerí literárni vedci a recenzenti Richarda Pupalu. Jeho texty vo vás po prečítaní rezonujú veľmi dlho. A už druhý raz ukázal, ako vynikajúco vie pracovať s nástrojmi žánru hororu. Podľa Miroslavy Vallovej je Druhý čierny zošit jeden z najlepších textov, aký minulý rok vyšiel. Myslí si to aj odborná porota, ktorá knihu nominovala na cenu Anasoft litera. S Richardom Pupalom sa bude rozprávať nielen o jeho knihe, ale aj hororovom žánre Pavol Hubinák.

 

20.30 / koncert VEC & ŠKRUPO + TONO S.

ANASOFT LITERAP VEC & ŠKRUPO + TONO S. na litera feste Po výdatných literárnych diskusiách príde rad aj na tučný rap. Pódium na lodi PINK WHALE obsadí dobre známa trojica VEC & ŠKRUPO s TONOM S. a prinesie do vašich uší rap, ktorý nekĺže po povrchu a nepracuje iba s prázdnymi frázami. Koncert na lodi pod hradom a ufom rozpulzuje teplý júnový večer a bude skvelou bodkou na záver festivalového programu!

Kúpiť lístky

 

*zmena programu vyhradená

*vstup na diskusie je voľný a budú prenášané aj naživo online na facebooku ceny Anasoft litera