Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

zverejnené: 19.09.2018

13. laureátkou ceny Anasoft litera je Etela Farkašová, čitateľom sa najviac páčila Ruzká klazika

 

AKTUALIZOVANÉ 20. 9. 2018

 

V stredu 19. septembra večer sa v Mestskom divadle Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave konal slávnostný ceremoniál odovzdávania cien literárnej ceny Anasoft litera. V poradí trinástou laureátkou sa stala spisovateľka a filozofka Etela Farkašová s prózou Scenár. Čitatelia v internetovej ankete dali najviac hlasov Danielovi Majlingovi a jeho knihe poviedok Ruzká klazika.

 

Kniha roka je o starobe

Odborná porota v zložení literárny vedec Zoltán Rédey, prekladateľka, redaktorka a riaditeľka Literárneho informačného centra Miroslava Vallová, jazykovedkyňa a prekladateľka Lucia Molnár Satinská, literárny kritik a redaktor Derek Rebro, literárny kritik, publicista a prekladateľ Patrik Oriešek vybrali za najlepšiu slovenskú knihu vydanú v uplynulom roku knihu Scenár (VSSS 2017) spisovateľky a filozofky Etely Farkašovej. Tá si odniesla finančnú cenu v sume 10 000 eur od softvérovej spoločnosti ANASOFT a ako hmotnú cenu betónovú zarážku na knihy s kryštálmi od štúdia FAKTICKY.

 

Derek Rebro: „Scenár – ďalšia autorkina ukážka myšlienkovej aj tvarovej inakosti, snúbiacej sa s vysokou umeleckou hodnotou. Navyše, málokto u nás tematizuje feministické otázky (už tu by som mohol skončiť) s takou formálnou presvedčivosťou a takto netézovito. Texty sú angažované zvnútra, a o to účinnejšie.”

 

Zoltán Rédey: „Na Scenári Etely Farkašovej nás zaujme celkový námet a jeho prozaické „podanie“ – problém staroby a starnutia. Autorka ho podmanivým spôsobom tematizuje na prípade starnúcich manželov-intelektuálov, napĺňania alebo naopak „nenaplnenosti“ ich završujúceho sa života – manželského, rodinného a osobitne rodičovského (vzhľadom na osud ich detí, potomkov), ale i profesijného, tak ako sa odohráva v nenápadnosti a intimite ich všednej, predovšetkým domácej každodennosti.”

 

Čitateľov najviac zaujali vtipné ‘fejkové' poviedky

Najviac hlasov v Cene čitateľov Anasoft litera dostal tento rok Daniel Majling za knihu Ruzká klazika (BRAK 2017). Hlasovalo zaň 174 ľudí z celkového počtu 589. Jeho víťazstvo bolo tesné, viac-menej vyrovnané skóre mal titul Muž z jamy a deti z lásky Vandy Rozenbergovej (139 hlasov) a kniha Sladký život Jany Micenkovej (130 hlasov). Nasleduje Pavel Vilikovský: Krásna strojvodkyňa, krutá vojvodkyňa (33 hlasov); Richard Pupala: Čierny zošit (31 hlasov), Etela Farkašová: Scenár (27 hlasov), Alexandra Salmela: Antihrdina (23 hlasov),  Mária Modrovich: Flešbek (21 hlasov), Peter Macsovszky: Povrch vašej planéty (7 hlasov) a Dušan Vicen: Dotyk s absolútnom (4 hlasy).

 

Traja výhercovia, ktorí tento rok hlasovali v Cene čitateľov a získali 100-eurový poukaz na nákup kníh v jednom z našich troch partnerských kníhkupectiev (Artforum, Martinus, Panta Rhei) a balíček kníh od Denníka N boli vyžrebovaní 20. 9. 2018 a sú nimi:

Karel Havlíček
Lenka Lenorovič Mináčová

tretí výherca využil možnosť na základe pravidiel GDPR svoje meno nezverejniť

 

Derek Rebro: „Ruzká klazika – suverénne napísaná, napriek absencii novosti kontextovo invenčná a zábavná kniha, pri ktorej si príde na svoje tak literárna vedkyňa, odhaľujúca jej skryté aj metajazykové vrstvy či intertextuálne odkazy, ako aj bežný čitateľ, oddávajúci sa pútavým príbehom.”
 
Zoltán Rédey: „Na Ruzkej klazike Daniela Majlinga možno oceniť konceptuálnu stránku diela – originálnym spôsobom uplatnený tvorivý princíp či stratégiu intertextuálneho nadväzovania, osobitý vzťah k parodovanej literárnej „predlohe“ v spojení so zmyslom pre humor, vďaka čomu sú autorove poviedky, t. j. jednotlivé paródie či travestie naozaj nápadité a vtipné.”
 
Najbližšie sa v decembri na podujatí Dni slovenskej literatúry odovzdá cena René – Anasoft litera gymnazistov, v ktorej o laureátovi rozhodujú tento rok študenti 17 slovenských gymnázií.

 

pošli na vybrali.sme.sk