Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

zverejnené: 09.05.2013

Anasoft litera v Prahe

 

Slovensko je v roku 2013 čestným hosťom na medzinárodnom knižnom veľtrhu Svět knihy. Prezentovať sa bude bohatým sprievodným programom. Na pražskom výstavisku Holešovice v dňoch 16. – 19. mája nebude chýbať ani Anasoft litera.

 

Vo štvrtok prostredníctvom naživo komentovanej foto-video koláže nazrieme do histórie ceny a predstavíme doterajších finalistov a víťazov. Jedným z nich je aj Marek Vadas. Čitatelia sa s ním  môžu osobne stretnúť na autorskom čítaní z knihy Liečiteľ, za ktorú získal cenu Anasoft litera 2007.

 

Piatkové popoludnie bude patriť ďalším laureátom, ktorí predstavia svoje diela v českom preklade. Pavel Vilikovský získal historicky prvú cenu Anasoft litera 2006 za knihu Čarovný papagáj a iné gýče. V Prahe predstaví aj svoj ďalší román Pes na ceste. Autor minuloročnej víťaznej prózy V mene otca, Balla, uvedie zbierku poviedok Naživu.

 

Jaroslav Rumpli bude čítať zo svojích kníh Kruhy v obilí a V znamení Hovna. Na veľtrhu vystúpi spoločne s Janou Beňovou. Tá predstaví nielen české vydanie Café Hyena, za ktorú získala Cenu Európskej únie za literatúru 2012, ale aj najnovší román Preč! Preč! nominovaný na ocenenie Anasoft litera 2013.

 

Odkiaľ čerpajú inšpiráciu pre svoje knihy, prezradia dvojnásobná víťazka ceny čitateľov denníka SME Veronika Šikulová a Juraj Šebesta, ktorého finálový titul vyšiel v češtine pod názvom Když se pes směje. Na 19. ročníku medzinárodného knižného veľtrhu nemôže chýbať Pavol Rankov. Jeho román Stalo sa prvého septembra získal Cenu čitateľov denníka SME a Cenu Európskej únie za literatúru.  Čerstvý preklad svojej knihy Špatný herec uvedie v prítomnosti prekladateľa a vydavateľa Laco KerataSilvester Lavrík autorským čítaním odprezentuje najnovší román Zu.

 

Nedeľňajší obed v Holešoviciach bude tentoraz s Dušanom Dušekom a Monikou Kompaníkovou, a vzápätí aj s Petrom Krištúfkom. Dušan Dušek bol na cenu Anasoft litera nominovaný v roku 2007 s knihou Zima na ruky a v roku 2011 so zbierkou noviel Holá veta o láske, taktiež ocenenou čitateľmi denníka SME. Román Moniky Kompaníkovej, víťazky literárnej ceny Anasoft litera 2011, vyšiel vo vydavateľstve Větrné mlýny v preklade Kateřiny Tučkovej pod názvom Pátá loď. Peter Krištúfek zas ponúkne prierez doterajšou tvorbou a poodhalí okolnosti vzniku rodinnej ságy Dom hluchého nominovanej na cenu Anasoft litera 2013. Montáž z jeho úspešného filmu Viditeľný svet (s Ivanom Trojanom) priblíži mnohostrannú osobnosť autora.

 

Na 19. ročníku medzinárodného knižného veľtrhu a literárneho festivalu Svět knihy vystavíme aj prózy ostatných finalistov Anasoft litera 2013: Ballovu zbierku poviedok Oko, Špaky v tŕní Zuzany Cigánovej, Entropiu Maroša Krajňaka, Život je krátky Lucie Piussi, Bezprsté mesto Ondreja Štefánika, román Hana Pavla Taussiga a Pristaš Milana Zelinku. S finalistami Anasoft litera 2013 sa môžu čitatelia osobne tretnúť na literárnom festivale Anasoft litera fest, ktorý bude v Bratislave od 13. do 17. mája v A4-centre súčasnej kultúry, Artfore a v KC Dunaj. Podrobný program fiestivalu si môžete pozrieť na stránke: http://www.anasoftlitera.sk/sk/festival

 

 

Anasoft litera na Světe knihy:

 

16/5 Štvrtok

15.00 – 15.50
Velký sál
Anasoft litera: Sláva víťazom
Laureát Marek Vadas

 

17/5 Piatok

17.00 – 17.50
Literární sál
Nebezpečne dobrí: Pavel Vilikovský a Balla

 

18.00 – 18.50

Literární sál
Náhody a osudy: Jana Beňová a Jaroslav Rumpli

 

18/5 Sobota

12.00 – 12.50

Komorní sál

Nezvyčajné príbehy: Veronika Šikulová, Juraj Šebesta

 

13.00 – 13.50 

Velký sál 

Pavol Rankov: Matky

 

19/5 Nedeľa

10.00 – 10.50 

Komorní sál 

Večný outsider: Silvester Lavrík, Laco Kerata

 

11.00 – 11.50
Literární sál

Prieniky a súvislosti: Dušan Dušek a Monika Kompaníková

12.00 – 12.50
Literární sál
Peter Krištúfek: Dom hluchého

 

 

 

Celý program Slovensko na Světe knihy 2013, ktorý pripravilo Literárne informačné centrum, si môžete pozrieť na stránke: http://www.litcentrum.sk/slovensko-svet-knihypošli na vybrali.sme.sk