Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

zverejnené: 24.11.2011

Balla číta Kliatbu, Grázla a čoskoro snáď aj Správcu podstaty

 

     

 

Možno to bude tu, teraz a špeciálne odo mňa pôsobiť bláznivo, ale čítam a odporúčam čítať Teréziu Vansovú, román Kliatba (vydal napr. Tranoscius v Liptovskom svätom Mikuláši v máji 1949, ale predtým či potom asi aj niekto iný a niekde inde). Román je žánrovo zaradený ako „historický“ a  jeho autorka je medzičasom takisto už historická. Táto knižka by sa špeciálne hodila čitateľkám oddychových ženských románov, nech vidia, že aj písanie, orientované skôr na ženské publikum (to je, myslím, aj prípad tohto Vansovej románu), môže byť iné, kvalitné, a výsledný produkt niekedy pretrvá, nabubrelo povedané, veky vekúce.

Odporúčam aj strhujúcu, akčnú, pritom nie plytkú poviedku Grázel od Tomáša Vargu, ktorú možno nájsť v zborníku Poviedka 2010 (vydal Koloman Kertész Bagala a literárny klub s.r.o. v roku 2011). Tomáš Varga je môj tajný a teraz už aj verejný tip na úspešného nového autora najbližšieho obdobia, dúfam, že v grázlovskom duchu bude celá jeho prípadná debutová knižka. 

Odporúčal by som aj Správcu podstaty (Kalligram, 2011) od Daniela Heviera, ale nemôžem, alebo ak áno, tak len celkom naslepo, pretože som ju nečítal, iba prelistoval vo varšavskom byte prekladateľa Bukowského, no v Nových Zámkoch po nej v kníhkupectvách niet ani stopy. Mám však podozrenie, že tieto textové vrypy do suroviny, vylomeniny z reality -  aby som parafrázoval autora – neohrozujú potenciálnych čitateľov nejakým sklamaním.      

pošli na vybrali.sme.sk