Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

zverejnené: 21.05.2012

VOICES: Zuska Kepplová a buchty na brucho

  

V akom pomere čítate slovenskú a zahraničnú literatúru?

Asi si to kompenzujem. Čím dlhšie tu nebývam, tým viac sa snažím to dohnať, keď prídem a nakúpim si slovenské knihy, aby som nezaostala za  literárnym dianím. Zo svetovej literatúry mám momentálne rozčítaného Kanifa Kureishiho. Je to staršia kniha z roku 1991, Budha z predmestia. Čítam tiež Pétera Esterházyho a znovu Magdu Szabó. Toto mám na nočnom stolíku v Budapešti, v Bratislave mám záložku vo Vreckovom atlase žien Sylvie Chutnik, dočítavam Ľudmilu Petruševskú V dome niekto je a veľmi pomaly sa presúvam Očistou Sofi Oksanen.

 

Aké je podľa vás prepojenie medzi Anasoft literou a úspechom u čitateľov?

Cena Anasoft litera funguje tak, že vzbudzuje u ľudí záujem. Spôsob, ktorým sa organizátori starajú o knižky, je pre mňa tiež veľmi podstatný, preto som sa tešila z nominácie. Je to vzájomne prepojené, kritický ohlas zo strany odbornej poroty následne dáva ponuku čitateľom, že existuje desať kníh, ktoré stojí za to si tento rok prečítať.

 

 

Máte tip na víťaza tohtoročnej Anasof litery?

Nečítala som všetky nominované knihy. Objavilo sa tam veľa inovatívnych vecí, z čoho sa teším. Išlo o knihy, ktoré prekvapili aj ľudí, ktorí sledujú literárnu scénu. Porote sa  podarilo„vykopať“ tituly, ktoré by som si inak na pulte nevšimla, čo považujem za veľmi dobré. Jednou z nich je Carpathia Maroša Krajňaka, ktorá po nominácii na Anasoft literu dostala ohlasy a zaslúženú pozornosť. Mňa táto kniha zaujala tematicky, no počula som aj ohlasy, že každá veta tohto textu je dobre zvládnutá, je to skrátka dobre napísané. Držím tiež palce Alexandre Salmele. Ona je zároveň mediálne vďačný typ, pretože je za ňou celý príbeh. Michaela Rosová, možno nie s touto knihou, no určite v najbližšom období. Oplatí sa ju sledovať.  Samozrejme Balla, ten je proste dobrý. Aj keď Balla nie je letné čítanie, ale hodí sa na všetky ostatné sezóny.

 

Na čom momentálne pracujete? Predstavuje úspech knihy Buchty švabachom pre vás nejaký tlak pri ďalšom písaní?

Momentálne rozmýšľam o novom románe s klasickou dramatickou výstavbou, keďže v knihe Buchty švabachom som sa k tomu nedostala. Pokúsim sa zužitkovať svoje dramaturgicko-scenáristické vzdelanie. Mojou ambíciou je ísť po konštrukte, pracovať predovšetkým s témami a myšlienkami, zatiaľ čo v knihe Buchty švabachom je kľúčovým slovom skôr zážitok. Tlak určite cítim, ale je veľmi pozitívny. Napriek tomu sa mi zdá, že je problematické odpútať sa od štruktúry textu knihy Buchty švabachom. Štruktúra je postavená v podstate tak, že by som mohla pokračovať do  nekonečna. Pokojne by som mohla pridať New York, vytvoriť si tam ďalšie  postavy. Je to vlastne taká špirála. V dopisovaní debutu akoby stále ešte pokračujem cez poviedky aj mesačnú rubriku, ktorú mám v Romboide. Celkom neoriginálne sa volá Kompas.

 

Ak by ste si mali niekam nechať vytetovať buchty, kam by to bolo?

Musí to byť na brucho. Ak buchty, tak na brucho.

 

Jana Šlinská a Zuzana Kniežová, tím Voices pre Anasoft litera
www.voices.sk

pošli na vybrali.sme.sk