Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

zverejnené: 01.01.1970

Cenu René – Anasoft literu gymnazistov si odniesli Barbora, boch & katarzia

 

Literárne informačné centrum a Anasoft litera tento rok po prvýkrát vyhlásili novú literárnu cenu René – Anasoft litera gymnazistov. V sobotu 9. decembra 2017 si ocenenie prevzala mladá slovenská autorka Ivana Gibová. Jej kniha sa študentom páčila najviac.

 

 Foto: P.S.lit

 

René 2017 – takéto označenie vyryl akademický maliar Pavol Dubina do sošky, ktorú si z bratislavskej Novej Cvernovky v sobotu večer odniesla spisovateľka Ivana Gibová. So svojou knihou Barbora, boch & katarzia bojovala o priazeň študentov vybraných desiatich slovenských gymnázií.

 

V bratislavskej Novej Cvernovke sa v piatok a sobotu (8. – 9. 12. 2017) konal prvý ročník literárneho festivalu Autoriáda. Mimo oficiálneho programu, za zatvorenými dverami, sa v sobotu doobeda argumentovalo a diskutovalo o tom, kto bude historicky prvým oceneným autorom v novej slovenskej literárnej cene, ktorá je inšpirovaná prestížnym francúzskym ocenením Prix Goncourt des lycéens. Navzájom sa presviedčalo deväť študentských zástupcov, z každého hlasujúceho gymnázia. Riaditeľka Literárneho informačného centra Miroslava Vallová bola v pozícii moderátorky diskusie a Pavel Matejovič, porotca Anasoft litery 2017, v pozícii mediátora literárnej kritiky, jej pojmov a kritérií hodnotenia. Každý študent sám za seba zreferoval, ktorá kniha z pätice nominovaných sa mu najviac páčila a prečo. Následne tlmočil názor svojej školy, ktorá kniha v nej vyhrala v prvom kole hlasovania.

 

Študenti príjemne prekvapili. Vedeli svoje myšlienky výborne sformulovať a dokázali kvalitne argumentovať. V druhom kole výberu už povedali, za ktorú knihu hlasujú a prečo. Najskôr to vyzeralo na tesný duel Nedeľných šachov s Tisom od Silvestra Lavríka a trilerom, víťazným titulom Ceny čitateľov Anasoft litera 2017, Trhlinou od Jozefa Kariku. V poslednom kole však gymnazisti hlasovali anonymne, svojho víťaza napísali na hlasovací lístok. Po sčítaní prekvapivo vyšlo, že to nebude ani Silvester Lavrík a ani Jozef Karika, ale Ivana Gibová, ktorá bude prvou laureátkou ceny René vôbec.

 

Foto: Róbert Dobrovocký

 Foto: Róbert Dobrovocký

 

Slávnostné vyhlásenie bolo v ten istý deň 9. 12. 2017 o 17.00 počas oficiálneho programu v sále festivalu Autoriáda, ktorý vznikol na platforme Dni slovenskej literatúry. Moderovali ho Samo Trnka a Tomáš Hudák. Hudobne doprevádzal violončelista Jozef Lupták. Spisovateľka Ivana Gibová si ocenenie prevzala s úprimnou radosťou. Záznam z odovzdávania ceny odvysiela Rádio Devín v stredu 13. 12. 2017 krátko po 14.00. Bude dostupný aj na webovej stránke rádia.

 

 

Finalisti ceny René'17 –  Anasoft litera gymnazistov:

Gibová, Ivana: Barbora, boch & katarzia, Marenčin PT, 2016 

Karika, Jozef: Trhlina, Ikar, 2016

Lavrík, Silvester: Nedeľné šachy s Tisom, Vydavateľstvo Dixit, 2016

Staviarsky, Víťo: Rinaldova cesta, Víťo Staviarsky, 2015

Štefánik, Ondrej: Som Paula, Vydavateľstvo TATRAN, 2016

 

pošli na vybrali.sme.sk