Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

zverejnené: 07.10.2016

Diskusia o víťaznej knihe Anasoft litera 2016 

 

V utorok 11. 10. 2016 od 19:00 hod. sa bude v bratislavskom kníhkupectve Martinus.sk na Obchodnej ulici diskutovať o knihe Tantalópolis od Petra Macsovszkého. Rozhovory budú viesť poetky Mila Haugová, Katarína Kucbelová a literárny vedec a člen poroty Radoslav Passia. Moderovať bude Tina Čorná.


Pred necelým mesiacom sme sa dozvedeli meno víťaza 11. ročníka prestížnej slovenskej literárnej ceny Anasoft litera. Stal sa ním Peter Macsovszky s knihou Tantalópolis vydanou v roku 2015 vydavateľsvom Drewo a srd / Vlna. Kniha Tantalópolis je štylisticky prepracovaným dielom, ktoré skrýva mnohé vrstvy a možno ho čítať viacerými spôsobmi. Ako o nej hovorí sám autor, „je o hľadaní miesta pod slnkom. Pod tropickým. A potom je aj o načahovaní sa za plodmi raja. V raji však rastie veľa stromov a preto je tam aj veľa tieňov.“ Macsovszky porotu zaujal predovšetkým zmyslom pre humor a (seba)ironickým odstupom od intelektuálne náročných tém. Tantalópolis je originálnym cestopisom a zároveň románom súčasnej slovenskej prózy s umeleckým presahom, napísaný vo vysoko individuálnom autorskom štýle.

 

Keďže Peter Masovszky žije v súčasnosti v Brazílii, cenu za neho prevzal Jaroslav Šrank, dlhoročný redaktor jeho diel. Z rovnakého dôvodu sa autor osobne diskusie v kníhkupectve nezúčastní. Avšak hostia podujatia, akými budú etablovaná a uznávaná slovenská poetka Mila Haugová, poetka a hýbateľka súčasného literárneho života u nás Katarína Kucbelová, literárny vedec a člen tohtoročnej poroty Anasoft litera Radoslav Passia, zaručujú naozaj pestrú a sviežu debatu. Večer bude moderátorsky sprevádzať uznávaná slovenská novinárka Tina Čorná. Vstup na podujatie je voľný.

pošli na vybrali.sme.sk