Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

zverejnené: 28.09.2016

Exkluzívna návšteva Ireny Brežnej v Banskej Bystrici


V stredu 5. októbra 2016 o 17.00 hod. zavíta do Vily Dominika Skuteckého tohtoročná finalistka Anasoft litera 2016 – Irena Brežná. Autorské čítanie z jej nominovanej knihy Nevďačná cudzinka bude hudobne sprevádzať Ivana Mer a moderátorsky Katarína Kucbelová. Vstup je voľný. 

Anasoft litera v spolupráci so Stredoslovenskou galériou v Banskej Bystrici pozývajú na exkluzívne autorské čítanie jednej z finalistiek tohtoročnej ceny za najlepšiu prozaickú knihu vydanú v uplynulom roku. Pri určovaní víťaza tohto ročníka Anasoft litery sa porota v úzkom výbere rozhodovala práve medzi knihou Ireny Brežnej Nevďačná cudzinka (Aspekt) v preklade Jany Cvikovej a knihami Ballu, Dušana DušekaPetra Macsovszkého, ktorý napokon cenu získal za knihu Tantalópolis (Drewo a srd/Vlna).

 

Irena Brežná je slovensko-švajčiarska spisovateľka a novinárka, prevažne píšuca po nemecky. Od roku 1968 emigrantka, charizmatická žena, aktivistka s noblesou, podporovateľka humanitných a ženských projektov. Za svoje publicistické a literárne texty získala viacero ocenení. Naposledy prestížnu Literárnu cenu Švajčiarskej konfederácie a Cenu Dominika Tatarku práve za titul Nevďačná cudzinka, z ktorej bude v Banskej Bystrici čítať. „Tá kniha sa po nemecky nevolá len Nevďačná cudzinka, ale aj Nevďačná cudzina. Tá nevďačnosť je právom mojej hrdinky na kritické myslenie. Keď žijem vo svojej domovine, tak mám predsa právo ju aj kritizovať. Lenže prečo sa toto právo uberá cudzincom? Nemôžu sa stať nijakým prínosom pre danú spoločnosť, keď majú byť iba ľuďmi, ktorí ju majú vychvaľovať a byť za ňu neustále vďační,“ vyjadrila sa autorka.

 

Zlomový zážitok emigrantstva tvorí nosnú tému knihy, ktorá je vyvrcholením literárne originálnej, humornej a zároveň premýšľavej práce s osobným a kolektívnym smútkom. Hrdinka si v prvej osobe spomína na udomácňovanie v cudzej krajine. Spomína si na svoje zážitky z roly tlmočníčky, keď sprostredkovávala neľahké osudy súčasných migrantov. Jej zúfalstvo zo straty vlasti sa postupne mení na radosť zo získavania nových, hybridných identít v cudzote najrôznejšieho druhu. „Táto hrdinka je drzá, je múdra, je pekná, ja som ju takto naschvál vytvorila. Chce prežiť, ale popritom sa nechce vzdať samej seba, vysvetľuje Irena Brežná.

 

Atmosféru autorského čítania Ireny Brežnej hudobne podčiarkne skladateľka a speváčka Ivana Mer. Jej tvorba je vystavaná na elektronike a vokálnych harmóniách, ktorá je žánrovo neohraničenou kolážou siahajúcou od éterických atmosfér až k perkusívnemu zvukovému šamanizmu. Na konte má jeden album Early Works, ktorý vyšiel pod známym vydavateľstvom Slnko Records a stretol sa s veľmi pozitívnymi ohlasmi ako u verejnosti, tak aj u kritiky. Večerom bude moderátorsky sprevádzať zakladateľka ceny Anasoft litera a poetka Katarína Kucbelová.

 

.

pošli na vybrali.sme.sk