Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

zverejnené: 26.10.2015

Film Piata loď má za sebou prvú fázu nakrúcania

 

V roku 2011 získala Monika Kompaníková ocenenie Anasoft litera za román Piata loď. V súčasnosti sa vyrába podľa neho celovečerný film. Od začiatku augusta takmer do konca septembra nakrúcal štáb pod vedením režisérky Ivety Grófovej na lokáciách na Zemplínskej Šírave a v Bratislave.

 

 

 

Dokonca priamo na miestach, ktoré v knižnej predlohe opísala spisovateľka Monika Kompaníková. „Keď som sa bola pozrieť na miesta, ktoré si Iveta vybrala, akoby som sa vrátila v čase. Boli to presne tie isté vinohrady, o ktorých som písala,“ nadšene opisovala lokácie autorka románu Piata loď

Keďže film Piata loď je príbehom detského dobrodružstva, filmári nemôžu s nakrúcaním otáľať a pokračovať sa bude už začiatkom budúceho roka. Dôvod je prozaický: „Nemôžeme si dovoliť, aby nám deti príliš vyrástli,“ dodáva producentka.

Hlavné úlohy si teda zahrajú deti – postavu Jarky stvárni desaťročná Vanessa Szamuhelová, ktorú objavila režisérka na chodbe jednej z bratislavských škôl, kde hľadala hlavnú postavu. Osemročného Matúša Bačišina z Vranova nad Topľou zase našla v letnom tábore na severe Slovenska. Matúš hrá Jarkinho kamaráta, krehkého Kristiána. 

„Príbeh bude spracovaný cez pohľad a prežívanie malej Jarky a jej kamaráta Kristiána. Je pre mňa dôležité, aby charaktery hlavných postáv pôsobili dostatočne zaujímavo a sympaticky, aby diváci videli svet ich očami a dokázali sa s nimi stotožniť. Vanesska a Matúško zvládli veľmi náročnú časť nakrúcania, všetky obrazy stáli na ich hereckých výkonoch a obsahovali veľa detských dialógov,“ opisuje režisérka Iveta Grófová, ktorá sa do povedomia divákov zapísala predovšetkým filmom Až do mesta Aš, ktorý získal viacero ocenení a bol slovenským kandidátom na Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film. V roku 2014 sa režisérsky podpísala spoločne s Katarínou Hlinčíkovou pod portréty finalistov Anasoft litera 2014. 

 

autorka foto: Radka Šišuláková

pošli na vybrali.sme.sk