Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

zverejnené: 06.04.2011

Finalisti literárnej ceny Anasoft litera 2011


Medzi finalistov literárnej ceny Anasoft litera vybrala tohtoročná porota v zložení René Bílik, Ján Gavura, Mila Haugová, Juraj Kušnierik a Ján Štrasser nasledovné tituly v abecednom poradí:

 

 

1.      Ivana Dobrakovová, Bellevue, Marenčin PT, 2010

2.      Dušan Dušek, Holá veta o láske, Slovart, 2010

3.      Jana Juráňová, Lásky nebeské, Aspekt, 2010

4.      Monika Kompaníková, Piata loď, KK Bagala, 2010

5.      Peter Krištúfek, Blíženci a protinožci, Marenčin PT, 2010

6.      Lukáš Luk, Príbehy Považského Sokolca, Petrus, 2010

7.      Peter Macsovszky, Mykať kostlivcami, Vlna/Drewo a srd, 2010

8.      Zuzana Mojžišová, Bon voyage, Artforum, 2010

9.      Jaroslav Rumpli, Kruhy v obilí, Slovart, 2010

10.   Pavel Vilikovský, Pes na ceste, Kalligram, 2010

 

Literárna cena Anasoft litera sa udeľuje za slovenskú pôvodnú prózu vydanú v uplynulom roku. Cena prebieha v dvoch kolách a jej porota sa každý rok obmieňa; v prvom vyberá finalistov, v druhom kole spomedzi nich určí laureáta, ktorý získa cenu 10 000 eur. Cenu udeľuje generálny partner literárnej ceny spoločnosť Anasoft.

Knihy boli vybrané z počtu sto dvadsať automaticky nominovaných titulov.

Finalistami literárnej ceny Anasoft litera sa počas šiestich rokov stalo štyridsať jeden slovenských spisovateľov. Do zoznamu vydavateľstiev finálových kníh tento rok pribudlo vydavateľstvo Artforum a Vlna/Drewo a srd, okrem nich vydalo úspešné knihy vydavateľstvo Aspekt, Kalligram, KK Bagala, Marenčin PT, Slovart a Petrus.

Poslednú cenu Anasoft litera získal Stanislav Rakús so zbierkou poviedok Telegram, predposlednú Alta Vášová za knihu Ostrovy nepamäti, laureátom v roku 2008 sa stal Milan Zelinka s knihou Teta Anula, víťazom druhého ročníka bol Marek Vadas s knihou Liečiteľ. Prvým laureátom Anasoft litery sa stal Pavel Vilikovský s knihou Čarovný papagáj a iné gýče. Cenu čitateľov denníka SME, za knihu, ktorá dostala najviac čitateľských hlasov v internetovom hlasovaní, doteraz získali Jaroslava Blažková, Dušan Dušek, Viliam Klimáček, Pavol Rankov a Veronika Šikulová.

Víťaz literárnej ceny Anasoft litera bude slávnostne vyhlásený 22. septembra 2011

Festival Anasoft litera sa bude konať 25. – 28. mája v Bratislave a Stupave. Autorské čítania finalistov literárnej ceny budú každý večer v priestoroch Lisztovej záhrady Univerzitnej knižnice, v A4 – nultom priestore, KC Dunaj a Stupavskej synagóge. Koncerty, diskusie, filmové adaptácie literárnych diel, program pre stredné školy sú už tradičnou súčasťou podujatia.

 

Obrazové materiály v tlačovej kvalite sú k dispozícii tu:

 

 

   

 

  

 

 

   


 

 

 

  

pošli na vybrali.sme.sk