Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

zverejnené: 09.07.2018

Letná séria rozhovorov a videoportrétov Anasoft litery 2018

 

Každý týždeň až do vyhlásenia laureáta/laureátky ceny Anasoft litera 2018 Denník N publikuje rozhovory s jej desiatimi nominovanými autormi a autorkami. Ich súčasťou sú aj premiérové uvedenia videoportrétov.

 


 

Denník N – Alexander Balogh – 9. 7. 2018

Peter Macsovszky: O Nežnej revolúcii sa stále nepovedalo všetko

 

Kvalitný obsah zaručuje trvalosť nekvalitných nosičov, tvrdí autor knihy Povrch vašej planéty, s ktorou sa dostal do desiatky ceny Anasoft litera.

 

 „To, že používam fakty zo svojho života, ešte neznamená, že hovorím o sebe,“ presviedča PETER MACSOVSZKY o knihe Povrch vašej planéty (vyd.

Drewo a srd/Vlna). Je to možné, ale už ťažšie sa dá veriť tomu, že svoju knihu považuje za ledabolo napísanú. „Škaredá štylistika knihy má nadväzovať na umenie odpadu. Napríklad odseky som dával tam, kde by nielen podľa mňa, ale ani podľa znalcov štylistiky nemali byť.“ Tak si vyberte. 

(celý rozhovor tu)

 


 

Denník N – Dado Nagy – 17. 7. 2018

Ako som sa stal falošným klasikom (namiesto rozhovoru)

 

V predstavovaní kníh, ktoré postúpili do výberovej desiatky ceny Anasoft litera, pokračujeme antológiou poviedok Ruzká klazika.

 

Ruzká klazika z vydavateľstva BRaK je antológiou „fejkových“ poviedok, ktoré sú imitáciami ruskej klasiky. Podľa informácií v knihe ju zostavil a preložil DANIEL MAJLING, pravda je však taká, že ju aj celú napísal. A aby mystifikácia (ktorú sme však teraz zámerne prezradili) bola úplná, v závere knihy je namiesto doslovu rozhovor s autorom presne v duchu celej antológie. A tak k menám Dostojevszki, Čehov či Toorgenef sa dôstojne ako autor rozhovoru zaradil aj (rovnako nič netušiaci) známy slovenský literát Dado Naď. Rozhovor neuverejňujeme celý, nie z nejakých mystifikačných dôvodov, ale z celkom prozaických – priestorových.

(celý článok tu)

 

Daniel Majling o svojej knihe Ruzká klazika

réžia: Mária Rumanová

(c) ars_litera 2018

 

 


 

Denník N – Zuzana Golianová – 24. 7. 2018

 

Návody na život vnímam ako problematické

 

Veľa situácií je dramatických len v danom momente, spätne v retrospektíve, vo flešbeku sa javia melodramaticky až smiešne, hovorí Mária Modrovich.

 

Zatiaľ posledná kniha MÁRIE MODROVICH Flešbek (vyd. Drewo a srd/Vlna) vznikala dvojako, jednak textami na objednávku a ešte pod vlastným vnútorným pretlakom zachytiť vtedajšiu svoju situáciu prežívania reality a zmeny optiky. Desať textov nie je desať poviedok, sú to „flešbekové momenty“ bez nadpisov, ktoré zaujali aj porotu literárnej ceny Anasoft litera. Kniha je v desiatke nominovaných titulov.

(celý rozhovor tu)

 

Mária Modrovich o svojej knihe Flešbek
vyrobili: Miro Remo a Miro Remo st.
(c) ars_litera 2018

 


Denník N – Oliver Rehák – 1. 8. 2018

 

Svet čierny ako kolomaž, žiadna budúcnosť. Tak vnímala realitu pri písaní knihy Antihrdina autorka

 

Zaujímalo ma, ako by sa dalo napísať, graficky znázorniť, ako človeku roztržito preskakujú myšlienky, hovorí Alexandra Salmela o forme svojho druhého románu.

(celý rozhovor tu)

 

Alexandra Salmela o svojej knihe Antihrdina
réžia: Mária Rumanová
(c) ars_litera 2018
 
 
 

 

*(článok postupne dopĺňame)


Realizáciu týchto filmov finančne podporili Audiovizuálny fond a LITA, autorská spoločnosť.

V koprodukcii s RTVS Rozhlas a televízia Slovenska.

Vyrobilo ars_litera, o. z. v roku 2018.

pošli na vybrali.sme.sk