Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

zverejnené: 10.08.2015

Autorské čítanie Pavla Vilikovského a Petra Juščáka

 + Ľubo Burgr a Pjoni hrajú skladby Ali ibn Rachid

  

Autorské čítanie bolo módnym spoločenským podujatím už pred vyše dvadsiatimi dvoma storočiami. Stanica Žilina-Záriečie a Anasoft litera v tomto módnom trende pokračujú, a preto bude v stredu 19. augusta o 20:00 literárny večer s Pavlom Vilikovským a Petrom Juščákom, ktorý bude moderovať Zuzana Grochalová.

Pavel Vilikovský je prvý slovenský spisovateľ, ktorý dostal ocenenie Anasoft litera dvakrát. Prvý raz ho získal za zbierku poviedok Čarovný papagáj a iné gýče (2005), naposledy za zbierku noviel Prvá a posledná láska (2013). Tentoraz príde do Žiliny, aby predstavil svoju knihu Letmý sneh (2014), s ktorou je opäť nominovaný na literárnu cenu. „Na písaní je najuspokojujúcejšie a najzábavnejšie, že človek poslúchne, čo mu text diktuje,“ povedal v rozhovore pre denník SME. V ďalšom rozhovore zas definoval knihu ako „možnosť dostať sa do iného alebo do svojho sveta“.

Do sveta Ireny Kalaschovej nás vovedie Peter Juščák, ktorý vo svojom románe ... a nezabudni na labute! vykresľuje príbeh žien z táborov v oblasti Kolymy na ďalekom východe v povojnovom období. Je to príbeh o beznádeji, ale aj o priateľstve a láske, príbeh, ktorý sa naozaj stal, no celé desaťročia sa o ňom muselo mlčať. „Sovietsky zväz nám bol predstavovaný ako krajina zajtrajška, no v skutočnosti to bolo civilizačné prepadlisko,“ povedal počas literárneho festivalu Anasoft litera fest. Na autorskom čítaní zaznie nielen ukážka z románu, ale dozviete sa aj fakty z udalostí, o akých sa donedávna len šuškalo.

Večer zavŕši koncert Ľuba Burgra a Pjoniho, ktorí zahrajú piesne prešovskej legendárnej kapely Ali ibn Rachid. Prešovskú formáciu založil v roku 1985 Ľubomír Burgr spoločne s Martinom Martičákom, ktorého neskôr vystriedali traja spoluhráči Dano Hurtuk, Jano Višňovský a Vlado Šipoš. Neskôr sa kapela rozrástla o dychárov Štefana Tkáča a Jozefa Mička.

Nikdy nesmerovali k mainstreamovému úspechu, svoju popularitu si získali najmä u alternatívneho publika. Postupne sa vyprofilovali na alternatívnu skupinu dodnes považovanú za jednu z najlegendárnejších na Slovensku. Svojou originálnou tvorbou a zaujímavými textami výrazne ovplyvnili iné hudobné skupiny a hudobníkov, medzi inými úspešných Chiki liki tu-a. V stredu večer zaznejú skladby zo všetkých troch albumov, no tentoraz v trochu komornejšej atmosfére. Pripravte sa na menej gitár či dychových nástrojov, zato na viac elektroniky.pošli na vybrali.sme.sk