Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

zverejnené: 03.11.2015

Peter Juščák vo Vile Dominika Skuteckého

 

Literárna cena Anasoft litera spoločne so Stredoslovenskou galériou vás pozývajú do Vily Dominika Skuteckého aj v mesiaci november. Tentoraz príde do Banskej Bystrice spisovateľ Peter Juščák. 11. novembra o 17.00 hod. sa počas literárneho večera s ním bude zhovárať Egon Tomajko. Hudobným hosťom bude tentoraz Zuzana Mikulcová, ktorá v minulosti hrala napríklad aj ako predskokan na koncerte Jamesa Blunta.

 

 

 

Peter Juščák sa od roku 1991 stretával so ženami, ktoré boli odvlečené do pracovných táborov. Zaznamenával si ich rozprávanie a postupne uverejňoval ich príbehy v novinách alebo v rozhlase. Vyvrcholením jeho dlhoročnej práce je román ...a nezabudni na labute (2014), ktorý bol nominovaný na literárnu cenu Anasoft litera. Samotné písanie knihy mu trvalo štyri roky. Ako sám povedal: „Je to príbeh o dobe tesne po skončení druhej svetovej vojny, o ženách, ktoré boli nespravodlivo súdené a zavedené do sovietskych pracovných táborov. Ale aj o mužoch, ktorí v týchto táboroch taktiež boli. Buď ako väzni, alebo plnili svoje úlohy a funkcie či už dozorcovské, alebo náčelnícke. Je to aj príbeh o malom Ivanovi, ktorý sa v takomto tábore narodil.“

 

Peter Juščák vyštudoval Vysokú školu dopravnú v Žiline. Pôsobil v rôznych technických povolaniach, v Československom rozhlase, neskôr v Slovenskom rozhlase, v denníkoch Smena a SME. Napísal niekoľko esejistických kníh, dokumentárnu prózu, rozhlasové hry, dokumentárne pásma a filmové námety. Publikoval aj prozaické knihy Komu ujde vlak (1986), V očiach soľ (1989), Milovanie so sochou Miriam (1995), Som Ťukot (1999).   

 

Zuzana Mikulcová pôsobila dlho ako speváčka v rôznych kapelách. V súčasnosti tvorí vlastnú hudbu. Jej autorský projekt funguje približne dva roky. Piesne žánrovo nedefinuje, vníma ich ako fúziu viacerých pohľadov a smerov, ale čo všetky piesne spája, je istá výpoveď v textoch, ktoré píše v slovenčine. V roku 2009 získala hlavnú cenu súťaže „Nové tváre slovenského jazzu“, organizovanej Slovenskou jazzovou spoločnosťou.

 

Názov podujatia: Autorské čítanie Petra Jučšáka

Moderuje: Egon Tomajko

Hudobný hosť: Zuzana Mikulcová 

Dátum: 11. november o 17.00 hod.

Miesto: Vila Dominika Skuteckého, Horná 55, Banská Bystrica

 

.

Anasoft litera 2015: Peter Juščák from Anasoft litera on Vimeo.

pošli na vybrali.sme.sk