Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

zverejnené: 23.01.2017

Piata loď vpláva do našich kín

 

V roku 2011 získala Monika Kompaníková za román Piata loď cenu Anasoft litera. O šesť rokov neskôr prichádza do kín jeho filmové spracovanie pod rovnomenným názvom. Celovečernú snímku režisérky Ivety Grófovej uvidíte v kinách už 16. marca. Predtým však bude mať svetovú premiéru  na áčkovom Medzinárodnom filmovom festivale BerlinalePredchádzajúci film režisérky Ivety Grófovej Až do mesta Aš bol slovenským nominantom na Oscara 2012.

Piata loď je príbehom detského dobrodružstva, svet dospelých videný detským pohľadom, svet detí i s tým, čo dospelí nevidia. Scenáristi Iveta Grófová a Marek Leščák dali filmu podtitul: „Každé dieťa môže byť na chvíľu dospelé, a každé mesto môže mať na chvíľu more.“

Hlavnú postavu filmu, malú Jarku si zahrala Vanesska z Bratislavy, dnes má jedenásť rokov a v čase, keď nakrúcala svoj debut, mala len desať. Ide o jej prvú hereckú skúsenosť. Režisérka hľadala predstaviteľku Jarky na celom Slovensku, hlavne po základných školách a rôznych krúžkoch pre deti. Vanesska bola vybraná na základe hereckých skúšok, ktorých sa zúčastnilo sto nádejných adeptiek. V živote som to ešte neskúšala a tak som ani nevedela, aké to bude, ale bola som šťastná. Filmovačka nie je taká ľahká, ako to vyzerá, je to veľká makačka. V tomto sa môj pohľad na filmy zmenil.  Najťažšie sú opakovania scén dookola, až kým to nie je perfektné,“ povedala o svojich prvých skúsenostiach Vanesska, ktorá sa chce stať interiérovou architektkou. O téme filmu však veľa rozmýšľala. „Film bol aj o tom, že mama si ma nevšímala, musela som byť samostatný človek, jej to bolo v podstate jedno a to nebolo pre mňa veľmi dobre. Mala som tam malé bábätká, a pri nich som zistila, aké je to ťažké vychovávať malé dieťa, keď aj ja som vlastne malá.“

Ďalšiu detskú rolu, kamaráta Kristiána stvárnil Matúško z Vranova nad Topľou. Hereckou debutantkou je aj Katarína Kamencová, speváčka z Košíc, známa semifinalistka Hlasu Česko Slovenska 2014.  

„Obsadenie hlavných postáv filmu Piata loď bolo pre mňa náročnou výzvou. Nehľadala som známe herecké tváre, kritériá boli úplne iné. Hľadala som predstaviteľov so silnou charizmou. Príťažlivé osobnosti, ktoré sa podobajú na hrdinov z knižnej predlohy,“ povedala Iveta Grófová.

pošli na vybrali.sme.sk