Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

zverejnené: 16.01.2012

Rišo Staviarsky sfilmoval otcovu poviedku

Nový hraný film Andyho žena natočil 23-ročný Richard Staviarsky. Tridsaťminútová hraná snímka z prostredia záchytky bude mať čochvíľa premiéru, následne poputuje na rôzne festivaly. Ako predloha slúžila režisérovi poviedka z knihy jeho otca. Vo filme si zahrali známi herci, vrátane Borisa Farkaša.

PREŠOV. Poviedku z úspešnej knihy Záchytka Víťa Staviarskeho premenil na film jeho syn Richard. Film, ktorým ukončil bakalárske štúdium réžie na bratislavskej Vysokej škole múzických umení, bude uvedený na prelome mesiacov v prešovskej Scale i v Bratislave, dostupný bude na internete a pôjde aj na filmové festivaly.

„Ide o vernú adaptáciu poviedky z otcovej knihy. Je to 'dobovka' o ošetrovateľovi na záchytke, odohrávajúca sa v roku 1993, zopár rokov po revolúcii,“ hovorí mladý režisér, ktorý do snímky obsadil hercov z Divadla Jonáša Záborského a Divadla Alexandra Duchnoviča.

Jednu z ústredných postáv si zahral aj Boris Farkaš, inak prešovský rodák, ktorý vo filme hovorí prešovským dialektom. Ďalšou známou persónou je Fedor Vico.

Hlavnou postavou Andyho ženy je ošetrovateľ Jablonský, ktorého stvárnil Miro Bodoki z DJZ.

Víťo Staviarsky je vyštudovaný scenárista, scenár k synovmu filmu však písali spolu: „Asi mesiac sme chodili na chatku, každý deň ako do práce, kde sme ho dopísali a dotiahli do konca.“

Vo finálnej fáze mala Andyho žena 37 minút, režisér ju skrátil na polhodinu, čo je oveľa lepší formát, aj z hľadiska festivalov. Uvažuje však už aj nad dlhometrážnym filmom. „Keďže som po škole, mám celkom čas. Začnem písať scenár, zatiaľ nechcem hovoriť, o čom. Malo by ísť o hodinový televízny fim,“ naznačil Richard Staviarsky.Michal Frank, SME Korzár, 10. 1. 2012 

pošli na vybrali.sme.sk