Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

zverejnené: 06.08.2012

Slovenská próza v Čechách alebo Česi, čítajte

 

Brnenské vydavateľstvo Větrné mlýny začalo vydávať edíciu zameranú na súčasnú slovenskú prózu. Nazvalo ju originálne: Česi, čítajte. Ako prvý vychádza román Špatný herec od Laca Keratu. Knihy slovenských autorov budú vydávané v českom preklade, keďže podľa vydavateľstva už Česi zabudli čítať po slovensky.

 

  

 

"Je zrejmé, že zatiaľčo Slováci sú bilingválni, Česi slovenčinu zabudli. Edícia je svojím spôsobom určená pre hendikepovaných, teda obyvateľov Českej republiky, ktorí nečítajú po slovensky, ale ešte čítajú," uviedol  k projektu šéfredaktor Petr Minařík.

 

Ako prvá vychádza kniha Laca Keratu Špatný herec (v slovenskom orig. Zlý herec), ktorá bola nominovaná na cenu Anasoft litera v roku 2010. Ide o komicko tragický obraz novodobého "zbytočného" človeka. Autor na malom priestore vykreslil osobnú drámu zralého muža, ktorý je nespokojný sám so sebou, so svojou pozíciou druhoradého dabingového herca, s rozpadnutou rodinou,  s priateľmi z profesného kruhu...

 

"Téma herectva, filmovania, dabovania je mi blízka, takže tá sa mi ponúkla akosi sama. Veľa som v tom prostredí prežil, tak som sa rozhodol, že o tom bude román. Teda je to skôr novela, možno." povedal o svojej knihe Laco Kerata v rozhovore, ktorý vyšiel v denníku SME v seriáli o finalistoch Anasoft litera, ktorý si môžete prečítať na stránke sme.sk.

 

V edícii Česi, čítajte tento rok ešte vyjdú knihy Piata loď od Moniky Kompaníkovej, Pešo do neba od Dušana Dušeka a Krv Rudolfa Slobodu.

pošli na vybrali.sme.sk