Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

zverejnené: 21.09.2012

Víťazom Anasoft litera 2012 je Balla s knihou V mene otca

 

Siedmym laureátom literárnej ceny Anasoft litera sa stal Balla za knihu V mene otca, ktorá vyšla vo vydavateľstve KK Bagala.

Spomedzi 139 hodnotených kníh odborná porota vybrala do finále nasledovné tituly v abecednom poradí:

Balla: V mene otca; KK Bagala

Juraj Bindzár: Bez dúhy (plebejský román); Orman

Péter Hunčík: Hraničný prípad; Kalligram

Zuska Kepplová: Buchty švabachom; KK Bagala

Maroš Krajňak: Carpathia; Trio Publishing

Silvester Lavrík: Zu; Kalligram

Michaela Rosová: Dandy; KK Bagala

Alexandra Salmela: 27 čiže smrť robí umelca; Vydavateľstvo Q111

Veronika Šikulová: Miesta v sieti; Slovart

Svetlana Žuchová: Zlodeji a svedkovia; Marenčin PT

 

O desiatich finalistoch literárnej ceny Anasoft litera a jej víťazovi tento rok  rozhodovali členovia poroty: prekladateľ Tomasz Grabiński, literárna vedkyňa Gabriela Magová, literárny vedec Vladimír Petrík, básnik a literárny kritik Michal Rehúš a básnik Ivan Štrpka. 

 

„Konečne sa niekto na dnešnom Slovensku prežehnal sám nad sebou, aj keď so značnou dávkou odstupu, otrávenosti až sarkastickej znudenosti nad tým, čo ako možnosť pre život absorbuje človek našej súčasnosti.“ hodnotí Ivan Štrpka víťaznú prózu V mene otca a pokračuje „Aj v tejto knihe je Balla realista, ktorý sa neusmieva. Je jedným z mála autorov, ktorí dôsledne majú štýl.“ Podľa Gabriely Magovej sa „Ballov text vynímal aj medzi na prvý pohľad ambicióznejšími prózami tým, že je dokonale zvládnutý po všetkých stránkach.“   Súhlasí s ňou Michal Rehúš, ktorý dodáva, že „Ballova novela je formálne a štylisticky vybrúseným textom, ktorý spája zmysel pre postmodernú hravosť s reflexiou závažnejších ľudských otázok. Prostredníctvom fragmentárneho rozprávania, literárneho mystifikovania a využívania motívov z oblasti mytológie sa text vyrovnáva s narušenými rodinnými vzťahmi, smrťou blízkej osoby či zmyslom ľudského bytia.“

 

V internetovom hlasovaní denníka SME vyhrala tento rok cenu čitateľov kniha Veroniky Šikulovej: Miesta v sieti, ktorú vydalo vydavateľstvo Slovart.

Anasoft litera je prestížna slovenská literárna cena, ktorá sa udeľuje každoročne za najlepšiu prozaickú knihu vydanú v uplynulom roku.

 

Odmena pre víťaza je 10 000 eur. V predchádzajúcich ročníkoch ju získali autori Pavel Vilikovský, Marek Vadas, Milan Zelinka, Alta Vášová, Stanislav Rakús a Monika Kompaníková.

 

Cenu čitateľov denníka SME doposiaľ získali Jaroslava Blažková, Dušan Dušek, Viliam Klimáček, Pavol Rankov, Veronika Šikulová a Pavel Vilikovský. Generálnym partnerom literárnej ceny je spoločnosť Anasoft.

pošli na vybrali.sme.sk