Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

zverejnené: 16.04.2015

Výstava fotografií Anasoft litera 

 

Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sú vystavené fotografie z predchádzajúcich ročníkov literárnej ceny Anasoft litera, ktoré vytvorili Michal Burza a Gabriela Zigová. Zachytili spisovateľov či už na autorských besedách, počas rozhovorov s médiami alebo na slávnostnom ceremoniáli.  

 

 

Michal Burza sa venuje fotografii jedenásť rokov. Začal pracovať ako fotograf Ministerstva obrany Slovenskej republiky, kde dokumentoval prácu vojakov v misiách v Afganistane, v Iraku, v Sýrii či v Kosove. Neskôr pracoval pre súkromnú tlačovú agentúru SITA, kde fotil napríklad jednostranné vyhlásenie samostatnosti Kosova či majstrovstvá sveta vo futbale. Následne pôsobil v Ringier Axel Springer ako vedúci obrazového oddelenia a fotografov pre denník Nový Čas. Dnes je na voľnej nohe. V spolupráci s kultúrnymi organizáciami fotil divadelné predstavenia, koncerty, spisovateľov a pod. V roku 2014 mapoval udalosti na Ukrajine. Jeho fotografie boli uverejnené v rôznych svetových médiách (napr. na titulnej strane Der Spiegel). Za svoju kariéru bol niekoľkokrát ocenený cenami Czech Press Photo, Novinárska cena OSF či Slovak Press Photo. 

 

 

Gabriela Zigová absolvovala Strednú umeleckú školu v Trenčíne na odbore fotografický dizajn. Momentálne študuje druhý ročník magisterského štúdia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na Katedre intermédií a multimédií v ateliéri Ilony Németh. Absolvovala stáž na viedenskej Akademie der Bildenden Kunste v ateliéri Kunst und Digitale Medien Constanze Ruhm, brnianskej Fakulte výtvarných umení v ateliéri tělový dizajn Lenky Klodové a v ateliéri  Ø fotografii Silvie Saparovej na VŠVU. Aktívne sa venuje fotografii 10 rokov, okrem toho sa vo svojej tvorbe venuje autoportrétnym tematikám, akciám vo verejnom priestore a kombinuje médiá interaktívnych inštalácií, fotografie, performance a site specific art, všetko v snahe konfrontovať súčasné interaktívne umenie, vedu, politiku a sociológiu. Je organizátorkou výstav v A4 – priestore súčasnej kultúry. 

 

Výstava fotografií na Hviezdoslavovom námesti bude do 26. apríla 2015. 

pošli na vybrali.sme.sk