Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

zverejnené: 10.12.2015

Živá literatúra opäť útočí

 

Oplatí sa čítať slovenskú literatúru? Na túto otázku si odpovedali študenti stredných a vysokých škôl, ale aj tí, ktorí navštívili v ostatných dňoch niektorú z knižníc kvôli projektu Živý bič: Živá literatúra útočí na čítanky! Už štvrtý rok totiž cestujú spisovatelia po Slovensku a predstavujú vlastnú tvorbu, ako aj diela svojich obľúbených spisovateľov.

 

„Cieľom projektu je šíriť povedomie o hodnotnej domácej literárnej tvorbe, či už formou spestrenia učebného programu, alebo besedami pre verejnosť,“ hovorí koordinátorka projektu Jana Ondiková. „Osobné stretnutia so spisovateľmi búrajú stereotypné vnímanie spisovateľa ako neprístupného, čudného človeka. Zároveň efektívnejšie otvárajú cestu k súčasnej tvorbe, ku ktorej majú študenti neraz príliš ďaleko.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stretnutia so spisovateľmi na školách či v knižniciach nie sú len o ich tvorbe, ale o literatúre ako takej, nielen o slovenských literárnych dielach, ale o všetkom, čo s nimi súvisí. Študentov často zaujímajú odpovede na otázky typu, čo je to postmoderna, či možno komiks považovať za literárne dielo, či môže byť bestseller hodnotným čítaním alebo aké to je byť spisovateľom. Zaznievajú aj úplne jednoduché otázky: aké sú ich obľúbené knihy, čo práve čítajú alebo čo píšu. A niekedy sa pýtajú aj na potrebu používať vulgárne slová v literatúre. „S používaním vulgarizmov v texte je to rovnaké ako s čili,“ odpovedal Tomáš Varga na besede v Pedagogickej a kultúrnej akadémii v Modre. „Študenti, máte radi čili? Tak viete, že keď to s ním preženiete, ani len netušíte, ako to jedlo vlastne chutí."

 

 „Richard Pupala nám prečítal jednu zo svojich poviedok z knihy Návštevy. A zaujal nielen nás, ktorí sa už pokúšame písať ako Bleskáči, ale aj ostatných, ktorí píšu iba obyčajné slohové práce alebo niečo na Pokeci,“ zhodnotila študentka oktávy Dominika Jančovičová z Gymnázia Jána Hollého v Trnave. „Odpovedal nám na všetko, a nebolo toho málo. Napríklad, že napísať dobrú poviedku je veľmi ťažké, ale skúsiť to môže každý.“ 

 

Monika Kompaníková, Peter Balko, Zuska Kepplová, Silvester Lavrík, Ján Litvák, Peter Juščák – to sú mená ďalších autorov, s ktorými sa študenti či návštevníci knižníc mohli v uplynulých dňoch stretnúť. Živý bič zavŕšia besedy s  Lacom Keratom na Gymnáziu vo Vrábľoch, Mareka Vadasa na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, Stanislava Rakúsa na Gymnáziu sv. Edity Steinovej v Košiciach či Máriusa Kopcsaya na Gymnáziu Ľudovíta Štúra v Trenčíne. 

 

Projekt Živý bič: Živá literatúra útočí na čítanky! je realizovaný vďaka úzkej spolupráci so zapojenými knižnicami a pedagógmi škôl. Koná sa aj vďaka podpore Ministerstva kultúry SR, softvérovej spoločnosti Anasoft, Bratislavského samosprávneho kraja a Ars Bratislavensis.

 

Program nájtete tu

 


pošli na vybrali.sme.sk