Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

Jana Beňová

 

 

finalistka 2009, 2013 a 2016

 

(1974) Bratislava

 

Vyštudovala divadelnú dramaturgiu na VŠMU. Vydala tri básnické zbierky: Svetloplachý (1993, Hevi), Lonochod a Nehota (1997). V roku 2000 jej v edícii Odpad vydavateľstva Park vyšla próza Parker (Ľúbostný román), o tri roky neskôr zbierka Dvanásť poviedok a Ján Med (2003). V rokoch 2002 – 2009 pracovala v bratislavskej prílohe denníka SME ako Jana Parkrová. Od februára 2009 do leta 2012 pôsobila ako redaktorka v edičnom oddelení Divadelného ústavu. V súčasnosti je na voľnej nohe. Jej román Plán odprevádzania (Café Hyena) z roku 2008 bol nominovaný na cenu Anasoft litera a získal Cenu Európskej únie za literatúru 2012. Medzi nominovaných autorov ceny Anasoft litera sa dostala aj s románmi Preč! Preč! (2012) a HoneymOon (2015).

 

rozhovor v denníku SME

rozhovor v týždenníku Žurnál

foto (c) Michal Burza


 

HoneymOon 

PT Marenčin

(2015)

 

Hlavnými hrdinami Honeymoonu sú jedna žena, jeden muž, jeden prízrak a jedna noha. A množstvo ohrdnutých trabantov, ktoré východní Nemci zanechali na svojej púti na Západ, v uliciach Budapešti. Kniha o tom ako chutia medové týždne, ak ich každý z dvojice trávi na inom mieste. A čo sa ráta medzi predmety v splne. Oona, dievča, ktoré leží v nemocnici a rozhodne sa začať si písať denník. V krajine naokolo sa zatiaľ pozvoľna dejú prevratné zmeny. 


Preč! Preč!

PT Marenčin

(2012)

 

Rosa, dieťa od Hlavnej stanice, má štyridsať rokov a bližšie k vlakom ako k mestskej doprave. Stačí sa rozbehnúť: áááá naskočiť. Najmä v čase, keď január trvá dvanásť mesiacov v roku. Na úteku od práce a muža stretáva muža, s očami šarlatánsky modrými a vlastníka bábkového divadla, ktorý túži svoje predstavenie Snehovej kráľovnej ukázať svetu. Všetky cesty nezadržateľne smerujú na sever. Stále na sever. Juh je už všetkým po tridsiatke podozrivý. A more? Nemajú, ale ani nechcú.

 


Plán odprevádzania (Café Hyena)
KK Bagala

(2008)

 

Café Hyena, tradičná kaviareň v centre Bratislavy, v ktorej sa miešajú turisti so štamgastami a milencami. Kniha o tom, aké dôležité je odprevádzať a chrániť milované bytosti. Zvlášť na ceste petržalským bludiskom. Zvlášť potom, čo sa z neho nenápadne vytratil Minotaurus.

pošli na vybrali.sme.sk