Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

Zuzana Cigánová

 

finalistka 2008, 2013 a 2017

 

(1947) Bratislava

 

Ako trinásťročná si zahrala malú manekýnku vo filme Malá manekýnka. O pár rokov neskôr nasledovali Romance pro křídlovku (1966) režiséra Otakara Vávru a básnika Františka Hrubína, Slávnosť v botanickej záhrade (1969) Ela Havettu a ďalšie. Od roku 1970 pôsobila v Činohre SND. Účinkovala v okolo dvesto televíznych filmoch a inscenáciách. Je autorkou kníh Kúsok cesty okolo sveta (1991), Dopadne to dosť dobre, pes bude rád (1995), K+K alebo naša etuda (2004), Šampanské, káva, pivo (2007), Divadelná hra (2011) a Špaky v tŕní (2012). 

 

rozhovor v denníku SME

 

 

Aksál

VSSS

(2016)

 

Láska je príroda v nás. A príroda je najmocnejšia. A robí si, čo chce. Aj živelné pohromy. Prvý pohľad, prvý dotyk a vlna cunami zmetie všetko, čo doteraz dávalo zmysel. Pozrieme sa na to očami aktérov známeho, a predsa celkom iného trojuholníka. Lyrický jazyk Zuzany Cigánovej, obohatený o mnohé podnetné roviny, kde je každá veta myšlienkou, podčiarkuje túto jedinečnú mozaiku ľudských citov a túžení.

 

Špaky v tŕní

VSSS

(2012)

 

Trpkokrásny príbeh osamelej matky, ktorá nemohla žiť veľkými vecami, tak žila malými. Tvrdá realita sa spája s fantáziou, bdenie sa prelína so snením a dokonale splývajú udalosti s pocitmi, žité s túženým. Autorka pri písaní stavila na svoju schopnosť ukázať nám kúsok z nás a našich všedných strastí či radostí, nech žijeme kdekoľvek na svete.

 

 

Šampanské, káva, pivo 

VSSS

(2007)

 

Výsostne aktuálna trojnovela nás zavedie do troch spoločenských prostredí: do luxusného bytu, do úradu – a potom už rovno na ulicu. Tam sa totiž odohráva zarážajúco sa odvíjajúci príbeh jednej rodiny.

   

 

 

 

 

 

pošli na vybrali.sme.sk