Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

Ivana Dobrakovová

 

 

finalistka 2010, 2011, 2014

 

(1982) Bratislava

 

Vyštudovala prekladateľstvo a tlmočníctvo, anglický a francúzsky jazyk na Filozofickej fakulte UK. Pracuje ako prekladateľka na voľnej nohe. Je víťazkou literárnych súťaží Jašíkove Kysuce 2007 a Poviedka 2008.

V roku 2009 knižne debutovala zbierkou poviedok Prvá smrť v rodine. V roku 2010 je vyšiel prvý román Bellevue, v roku 2013 ďalšia zbierka poviedok Toxo.

Žije v Turíne.

 

Profil v denníku SME: 2010 a 2011

 

Toxo

Marenčin PT

(2013)

 

Hrdinkami príbehov sú zväčša mladé Slovenky, ktoré hľadajú svoje miesto v zahraničí, vo vzťahoch s cudzincami, a neskôr objavujú aj radosti a strasti materstva a rozporuplné pocity voči ostatným matkám a deťom. Medzi zlomyseľnými upratovačkami, večne zaneprázdnenými manželmi a impertinentnými predavačmi mladé ženy prichádzajú k poznaniu, že si musia pomôcť samy, a niekedy s hrôzou a prekvapením odkrývajú aj temné a netušené stránky vlastnej povahy.

 

 

Bellevue

Marenčin PT

(2010)

 

Devätnásťročná Blanka je na dobrovoľníckom pobyte v centre pre telesne postihnutých. Stará sa o rezidentov, pomáha im pri každodenných úkonoch. Objavuje Marseille, sleduje vzťahy okolo seba. Jej pozorovanie postupne skreslí depresia a stratí schopnosť konfrontovať sa s ľudským utrpením a bolesťou a nakoniec aj bežnou realitou. Román je nezvyčajne vydareným pokusom o prienik do myslenia depresiou postihnutých ľudí.

 

 


Kniha bola preložená do poľštiny, v roku 2013 vyšla vo vydavateľstve Słowackie Klimaty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prvá smrť v rodine

Marenčin PT

(2009)

 

Debutová zbierka príbehov, v ktorých dominujú medziľudské vzťahy, predovšetkým intímne vzťahy milenecké a rodinné, najmä komplikovaný vzťah dcéry s otcom. Hrdinkou príbehov je mladé dievča, ktoré musí čeliť komplikovaným životným situáciam. Dôležitými a často sa opakujúcimi motívmi sú telo, jeho premeny, ba až popieranie vlastného tela, duševné poruchy, smrť či sexuálna a sociálna fóbia. Poviedky plné napätia a tajomna sa často končia prekvapivou pointou. 

 

 

 

 

 

 

 


pošli na vybrali.sme.sk