Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

Dušan Dušek

 

víťaz Ceny čitateľov 2007

finalista 2011, 2014 a 2016

 

(1946) Gbelce

 

Prozaik, básnik, dramatik, pedagóg a filmový scenárista (Ružové sny, Ja milujem, ty miluješ, Krajinka a ďalšie). Z kníh: Strecha domu (1972), Pištáčik (1980), Poloha pri srdci (1982), Kufor na sny (1993), Teplomer (1996), Pešo do neba (2000), Vták na jednej nohe (2003), Zima na ruky (2006), Holá veta o láske (2010), Melón sa vždy smeje (2013), Ponožky pred odletom (2015). Svojím poetickým videním sveta vytvára z detailov mozaiku vypovedajúcu o krásach, ale aj smútkoch ľudského života. Za svoju tvorbu získal niekoľko ocenení, napríklad Cenu Dominika Tatarku za knihu Pešo do neba alebo Cenu čitateľov Anasoft litera za román Zima na ruky. V roku 2016 mu prezident SR udelil vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy.

článok v Denníku N: 2016

 

 

Ponožky pred odletom

Vydavateľstvo SLOVART 

(2015)

 

Pamäť má veľa čakární. Dá sa do nich nakuknúť, zalistovať v živote, prepašovať zopár historiek a spomienok - z hlavy na papier. Písanie je jediný dovolený spôsob kradnutia: človek okráda sám seba. Pamäť je vývojka. Písanie je ustaľovač. A zrazu sú pred nami fotografie spomienok. 

 

 

Melón sa vždy smeje

Vydavateľstvo SLOVART 

(2013)

 

Niektoré knihy rastú postupne ako stromy, postupne sa im rozrastajú koruny, plné vzduchu, poletujúcich vtákov, plné ovocia. Príbehy spisovateľa Adama a jeho ženy, lekárky Škorice, sú práve z takýchto prírodných materiálov: každá haluz, každý konárik je ich ďalším a ďalším pokračovaním, vyrastajúcim z toho istého kmeňa. Ich rozprávačom môže byť napríklad vietor, ktorý to lístie, aj po opadaní, znovu a znovu pozošíva, vytvorí v nich nové vlny. Ich putovanie, vychádzajúce z omamného tepla objatí, tíchne presne na tom brehu, kde sa smejú dva dozreté melóny.

 

 

Holá veta o láske

Vydavateľstvo SLOVART 

(2010)

 

Tri novely Dušana Dušeka z filmárskeho prostredia spája predovšetkým ústredné slovo z názvu knihy – láska. No nejde v nich len o lásku. Autor sa pokúša dotknúť, dostihnúť a dolapiť aj všetky ostatné prejavy vrúcnej a úprimnej náklonnosti k tomu, čo človek v živote robí, čo okolo seba vidí, čo všetko zažíva, čo pri tom cíti, aby to mohol podať, posunúť, či pošepkať aj ostatným ľuďom. Potešiť ich.

 

Zima na ruky
Vydavateľstvo SLOVART 

(2006)

 

Román Dušana Dušeka s názvom Zima na ruky má podtitul Románik, čím sa tak trochu dáva na známosť rozsah, aj žáner knihy. Ide totiž o príbeh, v ktorom hlavné postavy, učiteľ Pajo a jeho priateľka z detstva Tamara, hľadajú vo vzájomnom vzťahu pravý opak chladu a zimy: teplo ľudských dotykov. Nádej sa raduje zo zázračných dôkazov.

 
     pošli na vybrali.sme.sk