Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

Jaro Rihák

 

finalista 2016

(1951

 

Absolvent réžie na pražskej DAMU asistoval u Dušana Hanáka pri filme Obrazy starého sveta, ale aj u reštaurátora Alberta Leixnera v Banskej Štiavnici. 

Ako režisér najprv pracoval v prešovskom divadle, potom v rozhlase (kde adaptoval napr. tituly Pán prsteňov,Baudolino), neskôr aj ako riaditeľ Literárno-dramatického centra. Je autorom niekoľkých dokumentárnych a hraných filmov pre televíziu. Po roku 1989 vytvoril hrané filmy Cudzinci s Jozefom Kronerom, Smutný valčíks Enikő Eszenyi, Albert, Albert s Jánosom Bánom a Rudom Slobodom. Opäť sa vrátil k divadlu inscenáciouObchod na korze v Astorke. Pentcho. Príbeh parníka vznikol najskôr ako literárny scenár Na drugu stronu, za ktorý získal Jaro Rihák hlavnú cenu Filmovej nadácie RWE & Barrandov Studio a na jeho realizáciu stále hľadá zdroje. Žije v Devíne, na 1880. dunajskom kilometri. 

 

     

Pentcho. Príbeh parníka

Marenčin PT / SANDBERG Film

(2015)

 

Napísané podľa skutočného príbehu plavby parníka PENTCHO. Ešte nikto sa nikdy neodvážil plaviť po Dunaji a moriach na hrdzavom riečnom parníku z Bratislavy do Haify. Príbeh nie je len absurdným príbehom zo štyridsiatych rokov, vždy sa po moriach plavia preplnené lode. Nebol to útek, hoci sa odohrával v dobe útekov, bola to najodvážnejšia plavba tých, čo nechceli čakať s rukami vo vreckách, za snom o slobode. Tu aj sny bývali malé, preto tí nepoddajní odchádzali. Anabáza Pentcha sa odohrala dávno, jej étos je však nadčasový. Včera sa týkala ich, dnes mňa, zajtra teba.  

 

   

pošli na vybrali.sme.sk