Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

Juraj Bindzár

 

finalista 2012 a 2017

(1943) Pezinok

 

Divadelný a filmový režisér a scenárista, autor rozhlasových a divadelných hier, publicista, pesničkár a básnik.

Vyštudoval estetiku a divadelnú vedu na FF UK v Prahe a divadelnú réžiu na VŠMU v Bratislave (1972). V období od roku 1975 až do 1989 pôsobil ako režisér dabingu. Inicioval a zakladal štúdio LUDUS, pre ktoré napísal a režíroval hry: Modrý vták, Robinson, Krava, Skaza akadémiu, Turandot atď. V roku 1967 natočil animovaný film Oko. Výroba ďalšej animovanej snímky Aplauz bola však z politických dôvodov zastavená. Neskôr nakrútil vo filmovom štúdiu Bratislava Koliba kinematografický hraný film Okresné blues, podľa vlastného scenára a s autorskými piesňami. Ako spoluautor sa podieľal na autobiografickom televíznom filme Oči plné snehu. Juraj Bindzár je aj autorom viacerých rozhlasových hier a adaptácií. V roku 2001 debutoval knihou Krajina nespavosti. Po nej ešte publikoval Zabi ma nežne a Šibenica pre malého muža (2002), Prázdny hrob (2003), Tanec s mŕtvou slúžkou (2004)-  V roku 2011 mu vyšiel plebejský román Bez dúhy, nominovaný na cenu Anasoft litera, v roku 2012 jeho pokračovanie Hekuba, román herečky. Je držiteľom Ceny mesta Pezinok za umeleckú tvorbu, štyrikrát (1998, 2000, 2003, 2005) mu udelili Cenu Slovenských pohľadov za kultúrnu publicistiku.

 

 

foto autora: Jana Lišaníková 

 


Mlčky a krátko

Orman

(2011)

 

Táto balada či tragické panoptikum krátkeho života pezinského rodáka a prvého československého medzinárodného šachového veľmajstra, nie je štúdiou o genialite originálneho šachového novátora, ani analýzy jeho majstrovských partií. Nič také. Autor rozpráva príbeh jedného nenaplneného životného sna a bizarného, ani nie trojročného manželstva s krásnou o dvadsať rokov mladšou moskovskou poetkou a herečkou.

 

 

 

Bez dúhy

Orman

(2011)

 

Životný príbeh čudného, málo sympatického hrdinu, ale Slováčiska ako sa patrí, našinca, potrimiskára, zbabelca a plebejca, z rodu tých vždy ľahko prispôsobivých a spoľahlivých sluhov a nemilosrdných drábov, na ktorých táto hrdá Kocúrkovská republika odjakživa stála a i dnes spoľahlivo stojí...

pošli na vybrali.sme.sk