Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

Monika Kompaníková

laureátka 2011 a finalistka 2007

 

(1979) Považská Bystrica

 

Vyštudovala maľbu a grafiku na Vysokej škole výtvarných umení. Prvé poviedky publikovala v literárnych časopisoch a zborníkoch Poviedka 2001 a Poviedka 2003. Debutovala v roku 2002 knihou krátkych próz s názvom Miesto pre samotu, za ktorú získala Cenu Ivana Kraska. Novela Biele miesta bola nominovaná na cenu Anasoft litera 2007 a vyšla v srbskom preklade. Piata loď je prvým románom spisovateľky Moniky Kompaníkovej. V roku 2013 jej vyšli Hlbokomorské rozprávky. Žije v Pezinku, má dve deti.

 

Rozhovor v denníku SME (2007)

Rozhovor v denníku SME (2011)

Video SME (2011)

Rozhovor v Literárních novinách (2011)

Rozhovor v denníku SME – TV OKO (2012)

 

Piata loď

KK Bagala

(2010)

 

Román Piata loď rozpráva o deťoch, ktoré si v záhradnom domčeku vytvoria svoju malú tajnú rodinu. Náhradnú rodinu. Náhradný domov. Kompaníková sa v dlhšej próze úspešne otestovala ako skvelá rozprávačka. Vo svojom rozprávaní pokračuje vo vypĺňaní samoty, bielych miest.

 

Kniha bola preložená do češtiny, v roku 2012 vyšla vo vydavateľstve Větrné mlýny pod názvom Pátá loď.

V roku 2014 vyšla v nemeckom preklade pod názvom Das Fünfte Schiff vo vydavateľstve Verlag Karl Stutz a v arabskom preklade Khalida Biltagiho v káhirskom vydavateľstve Sefsafa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biele miesta

LCA

(2006)

 

Novela autenticky zobrazuje realitu ľudí mimo všednej society. Brilantnými detailmi vovádza čitateľa do života rómskej osady, nepolemizuje, nekritizuje, ale narátorsky citlivo kreslí jej prostredie, mentalitu, medziľudské vzťahy a spôsob ponímania života. Biele miesta vzbudzujú záujem o ľudskú bytosť v jej najhlbšej podstate.

 

Kniha bola preložená do srbčiny, v roku 2010 vyšla vo vydavateľstve AGORA pod názvom Bele mesta.

     
     
pošli na vybrali.sme.sk