Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

Dušan Šimko

 

finalista 2010

 

(1945) Košice

 

Krátko po okupácii Československa sovietskymi vojskami v roku 1968 emigroval do Švajčiarska, ktoré mu poskytlo politický azyl. V Bazileji dokončil štúdium a dodnes tam pôsobí ako docent na Geografickom inštitúte Univerzity Bazilej. Príspevky uverejňoval vo fejtóne švajčiarskych a nemeckých novín ako Neue Zürcher Zeitung, Frankfurter Rundschau, Rheinischer Merkur, Der Bund, Tages Anzeiger a Die Weltwoche. V rokoch 1978 až 1989 prispieval do švajčiarskeho rádia DRS 2a do Rádia Slobodná Európa. Po páde totalitného režimu v Československu môže už Šimko publikovať aj v jeho rodnej krajine.

Knižne mu vyšli diela Maratón Juana Zabalu (1984), Japonský diván (1993), Šiesty prápor (1997), Esterházyho lokaj (2000), Exil v Bazileji (2003) a Gubbio – kniha udavačov (2009). Poviedky publikoval vo viacerých antológiách.

 

Rozhovor v denníku SME

foto: Jan Vaniš

 

Gubbio. Kniha udavačov

Edition Ryba

(2009)

 

Šesť príbehov knihy Gubbio sa odohráva v rôznych historických obdobiach na rôznych miestach Európy. Jej postavy sa pohybujú rovnako suverénne po Zürichu, Bazileji, Viedni alebo Novom Sade, ako obývajú Prahu či Košice. A hoci postavy a dobové kulisy sa menia, niečo zostáva: vždy, aspoň na pozadí, je tu niekto, kto sleduje, snorí, hlási či udáva... Šesť príbehov knihy Gubbio spája večná téma udavačstva, kolaborácie a zrady.

pošli na vybrali.sme.sk