Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

Víťo Staviarsky            

 

finalista 2008, 2010 a 2017, laureát 2013, finalista René 2017

 

(1960) Prešov

 

Vyštudoval filmovú priemyslovku v Čimeliciach, neskôr scenáristiku na pražskej FAMU. Robil kulisára, ošetrovateľa v Psychiatrickej liečebni Praha-Bohnice, ošetrovateľa na záchytke, výčapníka, predavača a scenáristu na voľnej nohe. V súčasnosti sa živí ako obchodník. Aj keď svoje prvé poviedky publikoval už koncom 80. rokov, knižne debutoval až v roku 2007 útlou novelou z rómskeho prostredia Kivader. Po nej nasledovali zbierka próz Záchytka (2009), román Kale topanky (2012), za ktorý získal cenu Anasoft litera, zbierka absurdných, čiernych grotesiek Človek príjemný (2014, ) a novela Rinaldova cesta (2015) o dobrodružnej púti mladého rómskeho chlapca za rodinným šťastím. Preklady jeho kníh vyšli v Poľsku, na Ukrajine a v Maďarsku, chystajú sa knižné vydania v Chorvátsku a v Slovinsku.

 

 

Rozhovor v denníku SME 2007, SME 2010

 

 

 

 

Rinaldova cesta

Staviarsky

(2015)

 

Novela Rinaldova cesta je rozprávaním o pitoresknej púti mladého rómskeho chlapca za rodinným šťastím. Dobrodružný, vtipný, ale i citlivý Rinaldov príbeh, ktorého silnou devízou je jeho sociálno-kritický rozmer, je zároveň pútavou sondou do života rómskej komunity.

 

 

Kale topanky

Marenčin PT

(2012)

 

Rómovia a ich tragikomický život trhových kšeftárov, obyvateľov osád a iných rázovitých postáv a postavičiek. Kšeftár Ferdy dostal ako kompenzáciu dlhu mladučkú a krásnu Sabinu, no tá mu utiekla a našla svoju životnú lásku. Živelné rozprávanie o malých rómskych obchodníkoch z východného Slovenska. Kusturicovská road movie plná vášní, napätia a zvratov, okorenená humorom.

 

 

 

 

Záchytka

Kalligram

(2008)

 

Knižku tvoria tri prózy, ktoré spája spoločné prostredie a protagonista, ošetrovateľ na záchytke. Ich východiskom boli autorove zážitky v tomto povolaní. Popri mozaikovitom rozprávaní o každodennom fungovaní záchytky v bližšie nešpecifikovanom meste na východe Slovenska a o rázovitých postavičkách, ktoré sa tu pohybujú, sa tu stretávame i s mimoriadne empatickými portrétmi postáv, ktoré tvoria emocionálny protipól k ľahostajnej rutine a pragmatickej bezcitnosti, ktorá sa stala nevyhnutnou súčasťou životnej výbavy Staviarskeho protagonistu.

 

 

 

 

Kivader 

Pavel Mervart / Vista

(2007)

 

Príbeh z východoslovenskej cigánskej osady. Osobitý štýlom, humorom a poetikou.

 

 

 

Kniha bola preložená poľštiny, v roku 2011 vyšla vo vydavateľstve Oficyna Wydawnicza Atut - Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe spolu s ďalšími Staviarskeho poviedkami pod názvom Kiwader i inne opowieści.

 
pošli na vybrali.sme.sk