Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

Pavel Taussig

 

finalista 2013

 

(1933) Bratislava

 

Absolvent Filozofickej fakulty UK. Do roku 1964 pracoval v Slovenskom vydavateľstve krásnej literatúry ako knihovník a neskôr ako vedúci propagačného oddelenia. Do konca augusta 1968 bol redaktorom časopisu Roháč. V tom čase sa totiž odsťahoval do Frankfurtu nad Mohanom, kde až do odchodu do dôchodku v roku 1996 pôsobil ako redaktor v periodikách Pardon, Titanic a Ärzte Zeitung.

V 1985 vyšla vo vydavateľstve 68 Publishers v Toronte jeho kniha satirických poviedok Jedinečná svätá (2. vydanie LITA, Bratislava 1992 s podnázvom Nereálne príbehy z reálneho socializmu). Podľa titulnej poviedky nakrútila Slovenská televízia v roku 1992 rovnomenný televízny film. V roku 2012 vyšiel vo vydavateľstve Rak v Budmericiach jeho satirický román Hana.

 

                       

Hana

Vydavateľstvo RAK

(2012)

 

Rozmarný príbeh osemnásťročnej doručovateľky z prostredia nemenovaného vydavateľstva krásnej literatúry v Bratislave. Odohráva sa v päťdesiatych rokoch minulého storočia, keď bolo ľahko dostať sa do väzenia, čo sa podarilo aj Haninmu otcovi. Napriek poľutovaniahodnej skutočnosti je to príbeh veselý, chvíľami azda až príliš.

pošli na vybrali.sme.sk