Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

Vanda Rozenbergová

 

finalistka 2016, finalistka 2018

 

(1971) Bojnice

 

Po ukončení Gymnázia v Novákoch absolvovala žurnalistiku na FFUK v Bratislave. Pracovala ako učiteľka, robila cenové ponuky na drevené okná, živila sa aj prácou v stávkovej kancelárii a od roku 2011 je zamestnaná ako bibliografka v Hornonitrianskej knižnici v Prievidzi. Je trojnásobnou finalistkou súťaže Poviedka (2001, 2005, 2006). Autorsky prispievala do rozhlasu literárnymi príspevkami pre Miniromán. V roku 2011 jej vyšla zbierka poviedok Vedľajšie účinky chovu drobných hlodavcov, v roku 2012 román Moje more a o tri roky neskôr opäť zbierka próz Slobodu bažantom. Venuje sa aj výtvarnej práci, maľuje nepriehľadné obrazy na sklo. Mala dve samostatné výstavy, jej obraz Slobodu bažantom je na obálke ostatnej knihy. V roku 2017 jej vyšla štvrtá kniha s názvom Muž z jamy a deti z lásky. Je spoluautorkou prvého slovenského 3D animovaného večerníčka Websterovci, ktorý vyšiel aj v knižnej podobe. Žije v Prievidzi. 

 

 

 

 

  

Muž z jamy a deti z lásky

Vydavateľstvo SLOVART

(2017)

 

Próza opisuje ľudské city nesentimentálnym, a predsa krehkým jazykom. Priamočiaro a samozrejme vrství humor, smútok a neobyčajnosť všedných vecí a dní. Muž z jamy a deti z lásky je vlastne príbehom o kuchyni, rodine, aj o tom, kto žije v jame.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
     
     

Slobodu bažantom

Vydavateľstvo SLOVART

(2015)

 

Slobodu bažantom, slobodu tulákom, ženám, deťom, psom. Aj taký by mohol byť názov zbierky poviedok Vandy Rozenbergovej. Jej literárny hlas je jedinečný, svieži, so zmyslom pre detail i pre absurdno. Vandine príbehy sú jemné ako vôňa čistoty a silné ako zárezy nožom, napísané ľahkou, no nekompromisnou rukou, s humorom, ktorý imponuje. Hrdinovia predkladaných próz neobedujú s prestieraním a kávu pijú bez podšálky. Autorka vie, že nadobudnuté jazvy sú silnejšie ako pôvodná nepoškodená koža

pošli na vybrali.sme.sk