Anasoft litera

Cena za pôvodnú slovenskú prózu

Pavel Vilikovský 

 

laureát 2006 a 2014

víťaz Ceny čitateľov denníka SME 2011

finalista 2007, 2010, 2015

finalista 2018

 

(1941) Palúdzka

 

Študoval filmovú réžiu v Prahe, neskôr na FF UK v Bratislave angličtinu a slovenčinu. Debutoval zbierkou poviedok Citová výchova v marci (1965). Ďalšie knihy: Prvá veta spánku (1983), Večne je zelený..., Kôň na poschodí, Slepec vo Vrábľoch (1989), Eskalácia citu (1989), Slovenský Casanova (1991, spolu s Lajosom Grendelom), Peší príbeh (1992), Krutý strojvodca (1996), Okrídlená klietka (1998, spolu s Tomášom Janovicom), Posledný kôň Pompejí (2001), Čarovný papagáj a iné gýče (2005), Silberputzen (2006), Vlastný životopis zla (2009), Pes na ceste (2010), Prvá a posledná láska (2013), Príbeh ozajského človeka (2014), Letmý sneh (2014) a Krásna strojvodkyňa, krutá vojvodkyňa (2017). Je laureátom viacerých cien.

 

Rozhovory v denníku SME: 20062007, 2010, 2011, 2014

 

 

Krásna strojvodkyňa, krutá vojvodkyňa

Vydavateľstvo SLOVART

(2017)

 

Vo svojej novej próze nás Pavel Vilikovský zasväcuje do ľúbostného príbehu mladého pracovníka reklamnej agentúry Ivana, až kým odrazu s prekvapením nezistíme, že je to vlastne postava z románu bezmenného slovenského spisovateľa. Ivan sa svojmu tvorcovi vymkne z rúk a proti jeho vôli začne viesť nezávislý život.

Vilikovský ukazuje spisovateľa ako bežného občana, ktorý sa pohybuje vo svete všedných starostí, no zároveň ako autor žije vo vymyslenom svete a čoraz ťažšie sa mu darí tieto dva svety rozlíšiť. V oboch sa musí vyrovnávať s dotieravými pochybnosťami i trpkým poznaním. Pavel Vilikovský odhaľuje zákulisie tvorivého procesu a stavia pred seba i čitateľa otázky o rozličných polohách a podobách skutočnosti, ktoré si v zhone súčasného života na vlastnú škodu zabúdame položiť.

 

 

Letmý sneh

Vydavateľstvo SLOVART

(2015)

 

Bolo by to pekné povedať, že novela Pavla Vilikovského dáva odpovede na základné otázky života, ale nebola by to pravda. Rozprávač príbehu sa len pokúša klásť tie odveké otázky trochu ináč, tak ako mu ich vnucujú na jazyk jeho vlastné zážitky a skúsenosti. Nie všetkému, čo vraví, sa dá veriť, ale to nie je čudné. On si len píska na ceste tmavým lesom, aby si dodal odvahu. Iste ho poteší, ak ho čitateľ odprevadí a prípadne sa aj pridá k popiskovaniu.

 

Prvá a posledná láska

Vydavateľstvo SLOVART

(2013)

 

Je veľa druhov lásky a tá, o ktorej sa hovorí v dvoch novelách Pavla Vilikovského, nezodpovedá celkom predstave, ktorá sa nám pri tomto slove zvyčajne vybaví. Niekto možno v príbehu úspešného fotografa pochybujúceho o význame svojej práce v rýchlo sa meniacom svete nijaký ľúbostný motív nepostrehne, a aj v príbehu dôchodcu, ktorý sa pri svojej dobrovoľníckej práci musí vyrovnávať s dramatickými osudmi, aké ľudstvu pripravilo dvadsiate storočie, by sme erotické vzplanutie hľadali márne. A predsa je ich ústrednou témou láska, láska utajená, nepriznaná a často neopätovaná, láska, o ktorú hrdinovia noviel napriek všetkým svojim neúspechom a zlyhaniam neprestávajú bojovať. Je to láska k životu – k svojmu vlastnému i k životu ostatných, bez ktorých by ten náš nemal zmysel.

 

 

 

Pes na ceste

Kalligram

(2010)

 

Vydavateľský redaktor na dôchodku Iks Ypsilon sa vydáva po stopách ostrého kritika Rakúšanov a Rakúska Thomasa Bernharda a v jeho duchu – vo svetle spomienok na vlastnú účasť na literárnom dianí – nemilosrdne interpretuje spoločenský život Slovákov, najmä náš vzťah k domácej spisbe. 

 

 

 

Kniha bola v roku 2013 preložená do maďarčiny a vyšla pod názvom Kutya az úton vo vydavateľstve Kalligram, a tiež do češtiny, kde vyšla pod titulom Pes na cestě vo vydavateľstve Větrné mlýny.

 

Vlastný životopis zla

Kalligram

(2009)

 

Vilikovského román by sme mohli označiť ako román hľadajúci podstatu zla. Je to román o strachu, na ktorom sme v socializme vyrástli, román o našom pokrivenom obraze slobody. Odohráva sa od 50. rokov minulého storočia po súčasnosť. Jozefa Karstena, hlavného hrdinu prvej časti románu, vyláka štátna bezpečnosť z malej rakúskej dediny do ruskej zóny Viedne, bez ťažkostí ho prevezú späť do Bratislavy a uväznia v konšpiračnom byte. Vydieraním, že majú v rukách Karstenovu manželku a synov, ktorí sa chystali emigrovať za manželom a otcom, nútia Karstena, aby spolupracoval, navštevoval svojich vplyvných priateľov v Bratislave a donášal na nich. Druhá časť románu je rozprávaním učiteľa literatúry na dôchodku, ktorý študuje Goebbelsove denníky, hnaný úsilím dopátrať sa podstaty zla. Učiteľ sa rozhodne pátrať po osude dvadsať rokov nezvestnej Márie M.

 

Kniha bola preložená do maďarčiny, v roku 2007 vyšla vo vydavateľstve Kalligram pod názvom A gonosz önéletrajza.

 

 

Silberputzen / Silberputzen
Vydavateľstvo PT

(2006)

 

Dokonalý literárny senzibil zhmotnil imaginárneho pamätníka, vonkoncom nie vzorného kvintána spred prvej svetovej vojny, a zaznamenal jeho náramne živé a dôveryhodne pôsobiace svedectvo.

 

Čarovný papagáj

a iné gýče / The Magical Parrot

and Other Kitsches

Slovenský spisovateľ

(2005)

 

Pavel Vilikovský s nenapodobiteľným šarmom vykresľuje situácie a postavy, ktoré pôsobia vážne i groteskne, a opäť dokazuje, že je majstrom krátkej prózy.

 

Kniha bola preložená češtiny, v roku 2007 vyšla vo vydavateľstve Kniha Zlín pod názvom Kouzelný papoušek a jiné kýče.

 

     

 pošli na vybrali.sme.sk