Predstavujeme vám 10-tku Anasoft litera 2023

07.03.2023

Silné debuty aj výrazné hlasy etablovaných autoriek a autorov

V utorok 7. marca sme v popoludňajšom vysielaní Rádia DEVÍN vyhlásili 10 nominovaných kníh na prestížne ocenenie. Okrem diel etablovaných spisovateliek a spisovateľov sú v medzi nimi aj silné prozaické debuty. Rukami odbornej poroty prešlo 123 hodnotených kníh.

Vypočujte si záznam z vyhlásenia desiatky Anasoft litera na stránke Rádia Devín

Po dlhých diskusiách z nich vybrala nasledovné tituly v abecednom poradí podľa priezviska ich autorov a autoriek:

Bodnárová, Jana, Patchwork v bielej, Aspekt 2022

Juhász, Jakub, PS, RUBATO 2022

Liptáková, Slavka, Krajina matiek, Petrus 2022

Martinčok, Dušo, Niekto sa nájde, Zrejme 2022

Moravčíková, Dominika, Dom pre jeleňa, KK Bagala 2022

Rosová, Michaela, Nepokojní spáči, Artforum 2022

Spevák, Jakub, Po funuse, KK Bagala 2022

Šikulová, Veronika, Líštičky majú rady teplo, Vydavateľstvo SLOVART 2022

Taragel, Dušan, Mafiánske balady, Vydavateľstvo SLOVART 2022

Uriková, Soňa, Dôvod na radosť, KK Bagala 2022

Medzi nominovanými dielami je aj kniha Veroniky Šikulovej, ktorá získala cenu Anasoft litera v roku 2015 za zbierku poviedok Medzerový plod a je viacnásobnou laureátkou Ceny čitateľov.

O desiatke Anasoft litera 2023  a jej laureátovi v 18. ročníku literárnej ceny rozhodujú: žurnalistka Denisa Ballová, literárna vedkyňa a vysokoškolská pedagogička Zuzana Bariaková, básnik, prozaik, prekladateľ, autor kníh pre deti Petr Borkovec, literárna vedkyňa a publicistka Magdalena Bystrzak, prekladateľka a editorka Renáta Deák.

Podľa odbornej poroty „medzi tohtoročnými nominovanými prózami sú knihy s rôznorodými autorskými prístupmi a postupmi. Potešili nás presné miniatúry a veľmi silná poviedková tvorba, no nechýba ani vydarená rodinná sága či žánrová literatúra na vysokej úrovni. Prózy tohto ročníka prinášajú pestrú genderovú perspektívu, tematizujú inakosť, osamelosť a krehkosť jednotlivca či viacgeneračné rodinné vzťahy v malých vidieckych alebo mestských spoločenstvách. Zdalo sa nám a považujeme to aj za významné, že tieto témy sa často pomerne úspešne odrážajú v štýle nominovaných próz. Vo viacerých z nich nachádzame reflexiu písania a jeho razantné problematizovanie. Tohtoročná desiatka ponúka prózy čitateľsky prístupné, ale aj také, čo kladú na čitateľov vyššie nároky – je to naozaj strmá škála a, priznávame, že na jej strmosti si ako porota zakladáme. Rok 2022 priniesol silné debuty a potvrdil výrazné hlasy z radov etablovaných autoriek a autorov.“

Literárna cena Anasoft litera sa udeľuje raz ročne za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo alebo za preklad pôvodného prozaického literárneho diela autorov, ktorí sú primárne občanmi Slovenskej republiky a ich diela alebo preklady ich diel do slovenského jazyka sú knižne vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku. V prípade, že v ostatnom ročníku literárnej ceny nebola niektorá próza v zozname hodnotených kníh, automaticky je zaradená do zoznamu nasledovného roka. Anasoft litera prebieha v troch kolách. Porota vybrala zo všetkých publikovaných kníh v prvom kole desať próz. V utorok 5. septembra opäť vo vysielaní Rádia DEVÍN vyhlási tzv. finálovú päťku, z ktorej napokon vyberie víťaznú knihu. Laureát alebo laureátka literárnej ceny Anasoft litera získa cenu 10 000 eur, ktorú udeľuje generálny partner, softvérová spoločnosť ANASOFT. O cene bude rozhodovať aj verejnosť, a to od 1. apríla 2023 v internetovom hlasovaní Ceny čitateľov.

Vybraná desiatka sa predstaví počas festivalu litera fest, ktorý sa bude konať od 19. do 22. júna 2023 naživo i online v bratislavskom .klube pod lampou.  

Podujatia a projekty občianskeho združenia ars_litera z verejných zdrojov podporil hlavný partner Fond na podporu umenia. Generálnym partnerom ceny Anasoft litera je softvérová spoločnosť ANASOFT.

Neprehladnite:

autor foto: Juraj Starovecký

Späť na novinky