Predstavujeme vám 10-tku Anasoft litera 2021

10.03.2021

7 žien, 3 muži, 2 debuty, 10 kníh. Odborná porota literárnej ceny vyhlásila vo vysielaní Rádia Devín 10-tku Anasoft litera 2021. Okrem diel etablovaných spisovateliek a spisovateľov sú medzi nimi aj dva debuty. Zo 165 hodnotených kníh vybrala nasledovné tituly v abecednom poradí podľa priezviska ich autorov:

 Lukáš Cabala: Satori v Trenčíne (Vydavateľstvo Artforum 2020)

Etela Farkašová: Záchrana sveta podľa G. (Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov 2020)

Ivana Gibová: Eklektik Bastard (Drewo a srd 2020)

Barbora Hrínová: Jednorožce (Aspekt 2020)

Jana Juráňová: Naničhodnica (Aspekt 2020)

Laco Kerata: Na okraji mojej hory (KK Bagala 2020)

Richard Pupala: Ženy aj muži, zvieratá (Lindeni 2020)

Veronika Šikulová: Tremolo ostinato (Vydavateľstvo SLOVART 2020)

Zuzana Šmatláková: Nič sa nestalo (Marenčin PT 2020)

Alta Vášová: Odlety (Fragment 2019)

O desiatke Anasoft litera 2021 a jej laureátovi v šestnástom ročníku rozhodujú: česká spisovateľka, literárna historička, scenáristka a prekladateľka Radka Denemarková, poetka, prekladateľka, filmová kritička a teoretička Mária Ferenčuhová, publicista a literárny kritik Patrik Garaj, poľský literárny vedec Rafał Majerek a literárna vedkyňa Marta Součková.

„Tohtoročná desiatka je pomerne pestrá – ani nie tak témami, ako skôr literárnymi formami,“ hodnotí výber Mária Ferenčuhová. „Je v nej spoločensko-kritický román s takmer leporelovou štruktúrou, psychologický román postavený skoro výlučne na úzkostnom vnímaní hlavnej postavy, ne-román, kde sú vety samostatnými svetmi, denníková mozaika, spod ktorej presvitá až románový oblúk života, novela koncipovaná ako štylizovaná performance, ľúbostná novela so snovou atmosférou, poviedkový komiks a napokon tri zbierky poviedok.“

V 16. ročníku literárnej ceny sa porota musela vyrovnať s neúmerným rozdielom medzi kvantitou vydávanej prozaickej produkcie a kvalitou textov. Ich rozhodnutie je výsledkom diskusií a kompromisov. Porota totiž mala problém vybrať zo 165 kníh desať titulov, ktoré by mohli zhodne označiť za skutočne dobré diela. Marta Součková ako príčinu tohto stavu vidí „stále narastajúci počet „žánroviek“, no iste aj fakt, že postupne odchádzajúcu najstaršiu generáciu zatiaľ len pomaly nahrádzajú nové osobnosti.”

Finálová desiatka sa predstaví počas multižánrového festivalu litera fest, ktorý by sa mal konať v júni v Bratislave. Presný termín podujatia bude závisieť od pandemickej situácie. Okrem autorských čítaní, diskusií či workshopov ponúkne festival aj koncerty, výstavu, projekciu či divadelné predstavenie. Okrem toho organizátori ceny pripravujú aj vyše 20 besied a autorských čítaní po celom Slovensku v rámci projektu Anasoft litera uvádza ako aj ďalší ročník ceny René – Anasoft litera gymnazistov.

Podujatia občianskeho združenia ars_litera z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Generálnym partnerom ceny Anasoft litera je softvérová spoločnosť ANASOFT.

Prečítajte si tiež článok: Ako hodnotí porota 10-tku Anasoft litera 2021

autor fotografií: Juraj Starovecký 

Späť na novinky