Ako hodnotí porota 10-tku Anasoft litera 2021

10.03.2021

„Tohtoročná desiatka je pomerne pestrá – ani nie tak témami, ako skôr literárnymi formami. Je v nej spoločensko-kritický román s takmer leporelovou štruktúrou, psychologický román postavený skoro výlučne na úzkostnom vnímaní hlavnej postavy, ne-román, kde sú vety samostatnými svetmi, denníková mozaika, spod ktorej presvitá až románový oblúk života, novela koncipovaná ako štylizovaná performance, ľúbostná novela so snovou atmosférou, poviedkový komiks a napokon tri zbierky poviedok. Tento výber sa vyznačuje aj veľmi širokou teplotnou i farebnou škálou: od studeného, ostrého neónového svetla až po tlmené a hrejivé tóny. Väčšina kníh pritom ponúka „malé“ ľudské príbehy – nenápadné, tiché alebo osobné – ktoré však dokážu prehovoriť aj naliehavo, prípadne znepokojujú, dráždia, a občas prinášajú útechu.“

Mária Ferenčuhová

 

„Na našom výbere, ktorý je, samozrejme, výsledkom diskusií a istých kompromisov, oceňujem predovšetkým jeho rôznorodosť. Sú v ňom zastúpené rozličné žánre, z poetologického a tematického hľadiska je výber tiež pestrý, autorky a autori reprezentujú rôzne generácie, publikujú v rôznych vydavateľstvách atď. Som rád, že okrem textov etablovaných spisovateliek a spisovateľov máme v desiatke aj dva debuty. Ako čitateľa ma niektoré knihy potešili viac, niektoré trošku menej, som však presvedčený, že všetky si zaslúžia pozornosť a v minulom roku patrili k najzaujímavejším javom slovenskej prozaickej produkcie.“

Rafał Majerek

 „Pár dní pred vyhlásením longlistu Anasoft litery 2021 organizátorky ceny vyzvali čitateľov, aby napísali, ktorí autori a knihy by v desiatke nemali chýbať. Silný prienik návrhov s konečným výsledkom signalizuje, že porota nerozhodovala v slonovinovej veži. Pri vyše polovici titulov navyše došlo k zhode bez zásadnejšej diskusie. Bavila ma debata o vyskladaní celej desiatky, ktorá, naopak, ukázala, aké rozličné čítania (i sklamania) môže literatúra vyvolať. Posun do finále v týchto prípadoch nemusel súvisieť s unisono verdiktom o „kvalite“, ale o schopnosti provokovať myslenie či hovoriť o veciach za hranicou samotnej knihy. Desiatku Anasoft litera 2021 vnímam ako pozvanie pre publikum na účasť v tejto debate.“

Patrik Garaj

 

„Pre mňa osobne predstavuje tohtoročná desiatka Anasoft litery kompromis, vyplývajúci z rôznych kritérií hodnotenia, teda aj z individuálnych, vkusových či poetologických preferencií porotcov. Osobne by som do semifinále „posunula“ Čínske kino od Petra Macsovszkého (pre skvelý, rozpoznateľný autorský štýl) aj Spoločný nočný mier od Vandy Rozenbergovej (pre mimoriadne sugestívne časti o „dotykovej“ žene) namiesto iných próz, ktoré sa do neho dostali, tie ale pred vyhlásením päťky nebudem menovať. Konečné poradie však považujem za legitímne a objektívne, pretože zohľadňuje počet hlasov, ktoré nominované texty dostali, a v neposlednom rade berie do úvahy aj rôznosť súčasnej prózy (od literarizovanej autobiografie cez „klasické“ poviedky až po poučenú literárnu hru). Dôležité pre mňa je, že vo finále sú všetky kvalitné texty minulého roka – inou otázkou už je, že ich bolo menej ako desať... Ak sme vyberali desiatku zo 165 kníh, potom je pre mňa aj signálom našej literatúry, že porota mala problém určiť ju. Príčinou tohto stavu je iste aj stále narastajúci počet „žánroviek“, no tiež fakt, že postupne odchádzajúcu najstaršiu generáciu zatiaľ len veľmi pomaly nahrádzajú nové, vskutku výrazné osobnosti.

Marta Součková

 „Zasedání poroty v době pandemie jednoduché nebylo. Ovšem samo rozhodování o literárních cenách a nominacích není nikdy snadné. V literatuře neexistují žádné cílové pásky, žádné výkony tohoto druhu, žádné předhánění. Je důležité podpořit mimořádné literární talenty. Už proto, že vychází řada knih, kde je patrná jedna smutná tendence: ambice řady autorů přesměrovalo tržní myšlení, literatura se stává burzou, trh zaujímá místo uměleckého, individuálního risku, což vede k povrchnosti, manické sebezahleděnosti, manýrismu, formálnímu experimentu, kdy autoři přehlížejí fakt, že kniha není produkt a zapomínají, že nedílnou součástí literární kvality je i jazyk. Pokud ten neobstojí, neobstojí ani to, co spisovatel říká. Finální výběr proto poukazuje na knihy, jejichž autoři dokážou udržet svůj charakter na úrovni svého talentu, což je vůbec to nejtěžší, jejich knihy splňují kritéria kvalitní literatury, kde spisovatelé stylem vyprávění strhnou čtenáře do zkušenosti, která není zjednodušená a uvelebená ve světě a jeho frázích a neuhýbavě, poctivě promýšlejí  a osahávají možnosti literární tvorby. Jsou to knihy různorodé, jedno mají společné. Tyto knihy si uhájily svůj jazyk, svou řeč, své „území“.  Ano, boj o slova je namáhavý.”

Radka Denemarková

autor vizuálov: Marek Kianička

Prečítajte si tiež článok: Predstavujeme vám 10-tku Anasoft litera 2021

 

Späť na novinky