Anasoft litera je už dospelá

09.02.2023

Tento rok sa uskutoční už 18. ročník slovenskej literárnej ceny za pôvodnú prózu Anasoft litera. Čakajú ju nejaké zmeny?

 

V roku, v ktorom si Slovenská republika pripomína 30. výročie svojej samostatnosti, slovenská literárna cena za pôvodnú prózu Anasoft litera oslavuje 18 rokov. Od roku 2006 v nej bolo hodnotených, vrátane aktuálneho ročníka, skoro 2700 titulov, prešla si dvomi zmenami štatútu a stovkami sprievodných podujatí, ktoré rozšírili povedomie o súčasnej umelecky hodnotnej prozaickej literatúre na Slovensku.

Ročník jej pomyselnej dospelosti bude štandardným ročníkom.

Zverejnenie zoznamu automaticky nominovaných titulov

Tento rok sme zoznam automaticky nominovaných titulov na cenu Anasoft litera 2023 zverejnili 3. januára. Autori, autorky, vydavatelia i verejnosť ho mohli pripomienkovať do konca januára. Tituly spĺňajúce štatút, ktoré sa do automatického hodnotenia nestihli zaradiť a majú vročenie 2022, alebo sú v konflikte záujmov, budú presunuté do hodnotenia v nasledujúcom ročníku.

Vyhlásenie desiatky Anasoft litera 2023

Odborná porota aktuálneho ročníka, ktorú tvoria Denisa Ballová, Zuzana Bariaková, Petr Borkovec, Magdalena Bystrzak a Renáta Deáková čítali od jari minulého roka postupne 123 prozaických titulov s vročením 2022. Po niekoľkých stretnutiach a diskusiách o knihách vyhlásia v utorok 7. 3. 2023 krátko po 14-tej v štúdiu Rádia DEVÍN názvy desiatich titulov, ktoré ich zaujali a ktoré nominovali do širšieho výberu na cenu Anasoft litera 2023.

Hlasovanie v Cene čitateľov a čitateliek

O tom, kto sa stane 18. laureátkou alebo laureátom ceny Anasoft litera rozhoduje odborná porota, ale na názore vás, čitateľov a čitateliek, mimoriadne záleží nielen nám, ale najmä autorkám a autorom kníh desiatky. Aj tento rok bude otvorené internetové hlasovanie Ceny čitateľov a čitateliek, a to už od 1. apríla. Odoslaním svojho hlasu budete súťažiť o zaujímavé ceny a poukážky na nákup kníh vo vašom obľúbenom kníhkupectve. Hlasovanie bude ukončené 18. 10. 2023 o 13.00 a vyžrebovaného víťaza alebo vyžrebovanú víťazku vyhlásime 19. 10. 2023.

Viac informácií poskytneme čoskoro. Sledujte nás na sociálnych sieťach.

litera fest

Od pondelka 19. do štvrtka 22. 6. 2023 sa naživo i online v .klube pod lampou uskutoční litera fest, ktorý aj tento rok podporil Fond na podporu umenia. Čakajú vás besedy s autorkami a autormi desiatky Anasoft litera, rôzne ďalšie diskusie, obľúbené formáty Súdime desiatku podľa obsahu i obalu, vernisáž výstavy Re-book a koncerty.

Vyhlásenie finálovej päťky

V utorok 5. 9. 2023 po 14-tej naživo v Rádiu DEVÍN porota vyhlási z desiatky finálových päť titulov, z ktorých jeden bude ocenený hlavnou cenou Anasoft litera a jej autor alebo autorka získa 10.000 eur od generálneho sponzora ceny Anasoft litera softvérovej spoločnosti ANASOFT i hmotnú cenu od slovenského dizajnéra alebo dizajnérky, ktorú my, organizátori, vyberieme opäť z výzvy, ktorú sme vyhlásili ešte v roku 2021. Zvyšných 5 titulov z desiatky však stále súťažia o hlas verejnosti v Cene čitateľov a čitateliek.

Odovzdávanie ceny Anasoft litera i Ceny čitateľov a čitateliek

Odovzdávanie cien 18. ročníka ceny Anasoft litera máme predbežne naplánované na stredu 18. 10. 2023 s priamym prenosom o 20.00 v Rádiu DEVÍN a s online streamom na sociálnych sieťach ceny Anasoft litera. 

Viac informácií zverejníme na jeseň.

Podujatia po celý rok

V roku 2023 plánujeme dokončiť projekt ALE – Anasoft litera edukuje, ktorý podporil Fond na podporu umenia ešte minulý rok. V rámci neho sa uskutoční 6 seminárov pre učiteľov/učiteľky a ich študentov a študentky o rozbore súčasného umeleckého diela. Radi by sme tiež uskutočnili aj zopár besied a autorských čítaní v obľúbených kultúrnych centrách po celom Slovenskom. Takisto sa rozbieha aj nový ročník projektu Re-book, na ktorom pracujeme s Ateliérom Typolab VŠMU, na ktorom študenti a študentky prvého ročníka redizajnujú knihy desiatky Anasoft litera.

Novinky

Vo februári spúšťame s našimi partnermi internetovú stránku nenamotajsa.sk, ktorá je venovaná problematike groomingu a veríme, že sa nám podarí splniť sľuby s tým súvisiace.

V priebehu roka by sa nám konečne malo podariť otvoriť aj kamenný priestor Anasoft litery, ktorý bude slúžiť jednak ako prezentačný priestor, kde nájdete a môžete si čítať knihy, ktoré boli v cene Anasoft litera kedy nominované, jednak ako výstavný priestor, kde si budete môcť prelistovať Re-booky, bude to priestor, kde sa bude stretávať porota a vôbec, kde budeme pracovať my, organizátorky, a kde sa s nami môžete stretávať a rozprávať sa o knihách.

S priestorom súvisí aj komunitná rovina, a to, že po jeho otvorení plánujeme aj komorné letné knižné salóny, pre vážnych záujemcov a záujemkyne, vždy jednotlivo o knihe z desiatky. 

 

Tak toto sú naše plány, veríme, že sa nám z nich podarí naplniť čo najviac.


Tešíme sa na nový ročník, knihy desiatky, nové podujatia, na ktorých sa stretneme.

Tím Anasoft litery

Späť na novinky