Anasoft litera vstúpila do 16. ročníka, obliadame sa ešte za jej predchádzajúcimi 15-timi

01.01.2021

V roku 2020 literárna cena Anasoft litera oslavovala 15 rokov svojej existencie na slovenskej literárnej scéne. Počas nich sa stala rešpektovanou umeleckou cenou. V tomto článku ponúkame zhrnutie jej relatívne stále mladej histórie.

 

Od roku 2006 literárna cena Anasoft litera prezentuje slovenskej verejnosti odbornou porotou vybranú desiatku tých najlepších prozaických titulov, ktoré vyšli s vročením prechádzajúceho roka v prvom vydaní. Výsadou tejto ceny je automatická nominácia všetkých vydaných prozaických kníh žijúcich autorov/autoriek napísaných v slovenskom jazyku, každoročná zmena poroty  a sprievodné projekty s podujatiami, ktoré cenu robia celoročnou.

Štatút ceny Anasoft litera

 

Počty nominovaných kníh

Namenej kníh bolo automaticky nominovaných v prvom ročníku ceny a zatiaľ najväčšie množstvo kníh museli porotcovia a porotkyne prečítať v rokoch 2018 a 2017. Spolu ich bolo 2252, z ktorých 147 kníh bolo vybraných do desiatok (v roku 2008 bola len finálová sedmička).

Zoznamy automaticky nominovaných kníh za roky 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020.

 

Zastúpenie autorov a autoriek

Dokopy bolo od roku 2006 do roku 2020 v desiatke Anasoft litera 77 osôb, z toho bolo 49 spisovateľov a 28 spisovateliek. 

Hlavnú cenu Anasoft litera doposiaľ získalo 9 mužov a 4 ženy. Víťazov ceny čitateľov bolo oproti hlavnej cene tiež 9 a víťaziek menej – 3. Za 15 ročníkov iba 1 autor získal hlavnú cenu Anasoft litera dvakrát a len 1 autor a 1 autorka získali dvakrát cenu čitateľov.

Zoznam všetkých nominovaných autorov a autoriek na cenu Anasoft litera

Zoznam všetkých ocenených autorov a autoriek hlavnou cenou a cenou čitateľov

 

Zastúpenie vydavateľstiev

Za 15 rokov boli do desiatok vybrané tituly, ktoré vydalo 31 vydavateľstiev (z čoho bolo 30 slovenských a 1 české) a 2 autor/autorka vlastným nákladom.

Podľa počtu nominovaných titulov v desiatkach Anasoft litera 2020 nasledujú: Drewo a srd/VLNA (5, z toho 1 hlavná cena); Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov (5, z toho 1 hlavná cena); Petrus (5); Vydavateľstvo Artforum (4, z toho 1 hlavná cena); F.R.&G. (4, z toho 1 hlavná cena); TRIO Publishing (4); Slovenský spisovateľ (3, z toho 2 hlavné ceny); Orman (3); Q111 (3); Vydavateľstvo TATRAN (2, z toho 1 hlavná cena); Vydavateľstvo Dixit – vydavateľstvo neobyčajných kníh (2, z toho 1 cena čitateľov); JUGA edition Ryba (2); Valal (1, a to aj hlavná cena); BRaK – Bratislavský knižný festival (1, a to aj cena čitateľov); Ikar (1, a to aj cena čitateľov); Kráľovstvo dokonalosti, o. z. (1, a to aj cena čitateľov); Limerick (1, a to aj cena čitateľov); Modrý Peter (1); Pectus (1); Agentúra SIGNUM (1); Nakladatelské Studio Rubato (1); Divadlo bez domova (1); Acapu (1); VISTA (1); RAK (1); Vydavateľstvo Matice slovenskej (1); Staviarsky (2); vlastný náklad (2).

 

Zastúpenie porotcov a porotkýň

Päťčlennú odbornú porotu, ktorú tvoria prevažne literárni vedci/literárne vedkyne, kritici/kritičky, publicisti/publicistky a spisovatelia/spisovateľky (s výnimkou slovenských autoriek a autorov píšucich prózu a zástupcov vydavateľstiev), stanovuje organizátor literárnej ceny v prvom kvartáli hodnoteného roka. Zloženie poroty sa mení každý rok, každý člen má rovnaké hlasovacie právo a porota ako taká má vždy právo veta o tom, aké knihy budú vo finálnom zozname automaticky nominovaných kníh a zároveň aj na akom najlepššom diele sa nakoniec jej členovia rozhodnú.

Mená doposiaľ všetkých porotcov a porotkýň ceny Anasoft litera (v abecednom poradí a bez titulov): Vladimír BarboríkZuzana BariakováZuzana BelkováRené BílikAdam BžochJozef Bžoch, Martin CielKarol CsibaJana CvikováTina ČornáRenáta DeákováPeter DarovecMarek DebnárKornel FöldváriMarcel ForgáčJán GavuraTomasz Grabiński, Michal HabajMilan HamadaMila HaugováBranislav Hochel, Ivana HostováDana HučkováMichal JarešPeter F. 'Rius JílekValerij Kupka, Juraj KušnierikGabriela MagováLubomír MachalaZbigniew MachejPavol Markovič, Fedor MatejovPavel MatejovičPetr MinaříkLucia Molnár SatinskáJozef Dado NagyPatrik OriešekRadoslav PassiaVladimír PetríkJán Antonín PitinskýMartin PorubjakZora PruškováVeronika RácováDerek RebroZoltán RédeyMichal Rehúš, Ľubica SchmarcováMarta SoučkováJaroslav ŠrankJán Štrasser, Ivan ŠtrpkaIvana TaranenkováMiroslava Vallová, Stanislav ValloMiroslav ZelinskýPeter Zajac

 

Ľudia v Anasoft litere

Základ súčasného tímu Anasoft litery tvoria 4 ženy, 1 grafický dizajnér, 1 účtovníčka a 5-členná odborná porota pre daný ročník.

Za 15 rokov je to však zďaleka viac ako 15 ľudí, prečítajte si, kto Anasoft literu založil, kto ju viedol, kto pre ňu pracoval.

 

Vitaj, rok 2021 a 16. ročník ceny Anasoft litera!

Späť na novinky