Cenu Anasoft litera získala Soňa Uriková

25.10.2023

V stredu 25. októbra 2023 sme sa dozvedeli meno laureátky 18. ročníka prestížnej slovenskej literárnej ceny za pôvodnú prózu Anasoft litera. Získala ju Soňa Uriková za zbierku poviedok Dôvod na radosť z vydavateľstva KK Bagala.

Laureátku vybrala spomedzi 123 hodnotených pôvodných slovenských prozaických kníh päťčlenná odborná porota, ktorú tento rok tvorili žurnalistka Denisa Ballová, literárna vedkyňa a vysokoškolská pedagogička Zuzana Bariaková, básnik, prozaik, prekladateľ, autor kníh pre deti Petr Borkovec, literárna vedkyňa a publicistka Magdalena Bystrzak a prekladateľka a editorka Renáta Deáková.

Porota ocenila, že „v poviedkach Sone Urikovej obsiahnutých v zbierke Dôvod na radosť sa veľa naznačuje a málo exponuje. Autorka má schopnosť vnímavo pozorovať, pre jej prózy je príznačný zmysel pre detail a originálna práca s metaforou. Urikovej hrdinky nie sú exaltované, reflektujú realitu s odstupom a nadhľadom – mohli by sa aj radovať, len sa im ‚už akosi odnechcelo ‘. Sedem poviedok je plných civilnej rezignácie a miestami irónie či jemného humoru, a to napriek trpkému poznaniu, že svet je občas ľahostajný.“   

Autorka vo svojej zbierke próz načrtáva obrazy vzťahov medzi rodičmi a deťmi či starými rodičmi a vnúčatami. Postavy neraz hľadajú svoju ľudskú hodnotu, vybočujú z preferovanej normy a ocitajú sa v rozporuplných životných situáciách. Ako prezradila v rozhovore pre literárny magazín Rozum: „Už z názvu knihy je jasné, že ma zaujíma, čo mojim postavám môže spôsobiť radosť — či skôr čo im ju môže skaliť. V dobe často prehnaného pozitivizmu chcem ukázať, že byť realistom sa stále oplatí najviac.“

Soňa Uriková vyštudovala scenáristiku a dramaturgiu na VŠMU. V roku 2015 jej vyšla debutová zbierka poviedok Živé ploty (KK Bagala), v roku 2020 kniha pre deti Jašo na jarmoku (ahaslovakia) a v minulý rok ocenená zbierka poviedok Dôvod na radosť (KK Bagala). Bola organizátorkou literárneho projektu Medziriadky, v súčasnosti vedie workshopy kreatívneho písania, býva porotkyňou v literárnych súťažiach, prispieva do rozhlasu, časopisov či knižných antológií.

Laureátka ceny Anasoft litera 2023, Soňa Uriková, získala cenu honorovanú sumou 10 000 eur a zároveň hmotnú cenu – betónovú zarážku od českého štúdia fakticky

Odporúčame:

~ vypočuť si rozhovor so Soňou Urikovou v Rádiu Devín 

~ vypočuť si Čítanie na pokračovanie z knihy Dôvod na radosť 

prečítajte si recenziu Patrika Miskovicsa 

Okrem hlavného ocenenia bola opäť udelená aj Cena čitateľov a čitateliek Anasoft litera, ktorú tento rok získal Dušo Martinčok za jeho knihu Niekto sa nájde z vydavateľstva Zrejme. O Cene čitateľov a čitateliek píšeme v nasledujúcej správe, ktorú si môžete prečítať tu. 

Generálnym partnerom ceny Anasoft litera je softvérová spoločnosť ANASOFT. Sprievodné podujatia literárnej ceny podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Ďakujeme za podporu aj ďalším partnerom a mediálnym partnerom.

Záznam online streamu z udeľovania cien Anasoft litera 2023 bude dostupný na YouTube kanáli literárnej ceny Anasoft litera a na jej facebookovej stránke.

Späť na novinky