Cenu čitateľov a čitateliek Anasoft litera získal Dušo Martinčok

25.10.2023

V stredu večer bola okrem hlavného ocenenia opäť udelená aj Cena čitateľov a čitateliek Anasoft litera, ktorú tento rok získal Dušo Martinčok za knihu Niekto sa nájde z vydavateľstva Zrejme. Porotkyňa Zuzana Bariaková v rozhovore pre Rádio Devín prezradila, že " je to kniha o nesamozrejmej blízkosti v našich životoch, o tom, aké nesamozrejmé sú priateľské väzby, aké ťažké je niekoho nájsť a je dobré, keď nájdeme niekoho s veľkým „N“, kto sa za tým zámenom skrýva. Rozprávanie je citlivé a citové, ale vždy je tenká hranica medzi tým, aby to nebolo patetické, aby to nebolo vydieračské a myslíme si, že v tejto knihe sa to podarilo udržať. Je to kniha, kde vidieť veľkú túžbu vyjsť z vlastnej osamelosti, čo je vlastne aj veľká téma slovenskej literatúry, respektíve tých textov, ktoré sme mali možnosť si prečítať.“

Kniha Niekto sa nájde je prozaickým debutom Duša Martinčoka, ktorý v súčasnosti pracuje pre Súdny dvor EÚ ako právnik lingvista. Okrem toho vytvoril komunitný projekt Susedia na dvore, ktorý ho priviedol k priateľstvám so staršími ľuďmi. S kamarátkami a kamarátmi založil občianske združenie Zrejme a viedol medzigeneračný festival Old’s cool Bratislava. S manželom žije v Bruseli.

V ocenenej knihe Niekto sa nájde je desať príbehov o ľuďoch žijúcich v jednej bratislavskej bytovke. „Chcel som napísať knihu o tom, že sa navzájom potrebujeme, hoci sme presvedčení, že to tak nie je,“ povedal Dušo Martinčok v rozhovore pre portál Knihy na dosah. Podľa neho si „myslíme, že si vystačíme sami, staviame si vysoké múry, reálne aj obrazné. A potom príde napríklad pandémia alebo sa na štvrtom pokazí práčka a vytopí celý dom. To, že sme všetci prepojení nie je klišé. Prostredie bytového domu je výborným pozadím, na ktorom sa to dá ilustrovať.“ 

Odporúčame:

~ vypočuť si rozhovor s Dušom Martinčokom v Rádiu FM 

~ vypočuť si rozhovor v podcaste portálu plan.art

~ vypočuť si Čítanie na pokračovanie z knihy Niekto sa nájde

Generálnym partnerom ceny Anasoft litera je softvérová spoločnosť ANASOFT. Sprievodné podujatia literárnej ceny podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Ďakujeme za podporu aj ďalším partnerom a mediálnym partnerom.

Záznam online streamu z udeľovania cien Anasoft litera 2023 bude dostupný na YouTube kanáli literárnej ceny Anasoft litera a na jej facebookovej stránke.

Späť na novinky