Ceremoniál bude tento rok hlavne ako online podujatie – ako vznikal a ako bude vyzerať?

29.09.2020

Rok 2020 sa do svetových dejín zapisuje ako rok pandémie COVID-19, ktorá ovplyvnila aj Slovensko, jednotlivcov a aj 15. rok ceny Anasoft litera. Tohtoročný ceremoniál sa koná len online, v priamom prenose Rádia DEVÍN a pre pár ľudí v najväčšej koncertnej sále Slovenského rozhlasu, a to za prísnych hygienických opatrení.

 

Online stream môžete sledovať v utorok 29. 9. 2020 od 19.00 do 20.00 na:

- facebookovej stránke ceny Anasoft litera,

- facebookovej stránke N-kultúra,

- facebookovej stránke ANASOFT,

- YouTube kanáli Anasoft litera.

Priamy prenos môžete počúvať tradične na vlnách Rádia DEVÍN v utorok 29. 9. 2020 od 19.00 do 20.00.

Večer moderuje Zuzana Golianová

Úryvky číta herec Peter Brajerčík

Umeleckú projekciu na organ vyrobil Boris Vitazek

Oficiálna časť udeľovania cien je od 19.00 do 19.30 

Do 20.00 hrá skupina LONGITAL

 

Červený semafor, pod lampou býva tma, osvietili nás Konvergencie

Na fakt, že sa kultúra od jari začala presúvať do virtuálneho priestoru sme si pomali zvykli. Prišla vlna uvoľnenia a potom druhá vlna pandémie. Od 1. októbra 2020 sa opäť rušia všetky hromadné podujatia a my sme mali opäť len šťastie – udeľovanie cien Anasoft litera stihneme o jeden deň. Miesto konania sme menili trikrát. Z pôvodného dátumu 23. september 2020 a nášho tradičného miesta (Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava) sa stal dátum 29. september kvôli dostupnosti Zrkadlovej siene Primaciálneho paláca, kde sme sa chceli symbolicky vrátiť ako pred pätnástimi rokmi, keď si cenu prevzal Pavel Vilikovský.

Začiatkom septembra a oznameným červeným semaforom sme však už začali tušiť, že musíme nájsť iný priestor, ktorý bude priať online prenosu. Napadol nám hneď .klub pod lampou, s ktorým sme mali úžasnú spoluprácu na tohtoročnom litera feste. Ale, platil zákaz podujatí v kluboch a v reštauráciách a začali sme redukovať počty pozvaných ľudí najprv na 90, potom 50, až sme to zredukovali už len na novinárov. Zrazu sa vrátila možnosť stovák, a tak sme sa potešili a začali hľadať priestor, ktorý ponúkne usádzanie väčšieho množstva ľudí podľa nariadení Ústredného krízového štábu SR. Veľká sála Slovenského rozhlasu nám však nenapadla hneď, ako možno teraz vám, a to polovica súčasného tímu v Slovenskom rozhlase aj pracuje. Len pred pár dňami sme videli online koncert Konvergencií z tej sály, vyzeral krásne a až vtedy sme precitli. Veľká sála je voľná až od 14.00, ale je voľná! Dobrý koniec? Nie, v tom čase sa totižto koná v Piešťanoch rozhlasový festival Zázračný oriešok a všetky rozhlasové technické tímy sú tam. Čo to znamená? Externí zvukári, externí osvetľovači... A tak sme zistili, koľko to všetko reálne stojí. Veľa.

Cítite sa zmätene? Takto sa cítia kultúrni organizátori teraz denne.

 

Ako záleží na veľkosti organu a na kontaktoch iných organizátorov

Ako prvú sme si zarezervovali firmu, ktorá nám zabezpečila už online prenos v roku 2018, verte-neverte, toto je prvý krok teraz skoro každého, kto pracuje v kultúre a v umení. Začali sme sa sústrediť na verziu ceremoniálu v rozhlase, ktorá by však priala trom kamerám. A teda, čo s organom? Nasvietený by vyzeral tiež pekne, ale slovenská literatúra a spoločnosť ANASOFT si predsa zaslúžia niečo aspoň 'na druhú'. Oslovili sme preto Bielu noc, aby nám poradila umelca, ktorý by za menej ako týždeň bol schopný a ochotný spraviť projekciu namieru. „Boris Vitazek by to vzal, ale potrebujete silný projektor, aký veľký je ten organ?" spýtala sa šéfka Bielej noci Zuzana Pacáková. Nie, na internete sme sa o rozmeroch najväčšieho organu v strednej Európe nedozvedeli. Náš odhad bol 17 m na šírku a 5 m na výšku. Po pár hodinách nám volal správca organu, ktorý bol (v piatok večer) ochotný hľadať doma jeho nákresy – po zaokrúhlení 19,5 m na šírku, 7,4 m na výšku. Projektor nám vedia požičať aj so zľavou Bielej noci za sumu, s ktorou sme sa aj tak pár dní museli zmieriť a prijali ju len tri dni pred dňom D.

 

V rúškach, bez rautu alebo v papučiach na gauči

Posielali sme pozvánky len týždeň pred udeľovaním cien a niektorým aj v ten deň. V pozvánke bolo uvedené, že raut nie je povolený a tiež v nej boli vypísané všetky opatrenia (meranie teploty, vstup len v rúškach, dezinfekcia rúk, sedenie len v každom druhom rade s rozostupmi). Na konci e-mailu bola aj odľahčujúca veta, že dôležité je teraz zostať negatívny, ale pozitívne je, že tento rok môžu tlačiace topánky a podpätky vymeniť za papuče a župan. Zistili sme, že existujú aj ľudia, ktorí e-maily čítajú až do konca, vyberáme niektorých z nich:

Dobrý deň, ďakujem. Aj tak si to pozriem v bielej košeli a v saku. Martin Ciel

(...) Ja nebudem v papučiach a župane pekne sa oblečiem aj na doma mám sandále (...) Mila Haugová
Ďakujem, rád si to pozriem – ale v smokingu. Just. S pozdravom Jaro Rihák
Ďakujem za pozvanie, určite sa zúčastním. Virtuálne :-( Župan už mám prichystaný :-) Lukáš Luk

 

Čo zvládne jedna žena z kultúry

Vzhľadom na pokročilý čas sme na moderovanie večera oslovili rozhlasovú moderátorku, o ktorej vieme, že sa na ňu dá spoľahnúť, že je vždy perfektne pripravená a dokonca aj slovenskú literatúru číta. Zuzana Golianová však okrem moderátorskej práce v rozhlase robí aj komunikačnú manažérku mnohým kultúrnym projektom, podujatiam či filmom. V skratke, v deň ceremoniálu ráno nahráva reláciu Fenomény, naživo moderuje dvojhodinovú reláciu Ladenie, medzitým ju po oznámení zrušenia hromadných podujatí čakajú krízové porady nešťastných a zúfalých kultúrnych organizátorov vrátane Ceny Oskára Čepana, čaká ju generálka a moderovanie udeľovania cien Anasoft litera. A, na druhý deň ráno vysiela naživo od 7.00 Ranné ladenie. Zuzana, si naša hrdinka.

 

Kto bude hlavná postava večera?

Buď Jana Bodnárová, Katarína Kucbelová, Silvester Lavrík, Michaela Rosová, alebo Alena Sabuchová.

 

Naše hlavné postavy sú:

Zuzana Golianová (moderátorka), Lucia Mandincová (produkčná za Anasoft literu), Irena Lányiová (produkčná za Slovenský rozhlas), Mária Hejtmánková (komunikačná manažérka Anasoft litery), Matej Barok a jeho tím (naši externí zvukári a osvetľovači, ktorí nám dali zľavy, aké len mohli), Erik Kruntorád a jeho tím (on line stream), Peter Grobl (zvukár live streamu), Martin Roller (externý zvukár Slovenského rozhlasu), Boris Vitazek (umelecká projekcia), LONGITAL – Daniel Salontay, Shina, Daniel Špiner (kapela), Peter Brajerčík (herec), Marek z Kvantu (ktorý sa stará o 60-kilový projektor), Lucia Turiničová (z firmy ANASOFT), Andrea Makýšová Volárová (morálna podpora a záchranné koleso Anasoft litery), hostesky a šatniarky z rohlasu...

Sledujte nás, držte nám palce a odpustite nám chyby, ak nejaké uvidíte. My ich vidieť určite budeme. Vzídu z chaosu, únavy z tohto zmäteného času a zo strachu, čo nás čaká ďalej. Zostáva nám len veriť, že sa na budúci rok opäť stretneme na chodbách Mestského divadla P. O. Hviezdoslava a spoločne si pripijeme na tú najlepšiu slovenskú prózu.

Simona Prokopec Fochlerová

Späť na novinky