Do finále Anasoft litera 2022 postúpil jeden debut a štyri knihy laureátov literárnej ceny

08.09.2022

Literárna cena Anasoft litera 7. septembra 2022 v Rádiu DEVÍN vyhlásila finalistov a finalistku 17. ročníka. Štyria z nich sa už v histórii ceny stali jej laureátmi. Päticu uzatvára mladá slovenská autorka so svojím debutom.

 

O finálovej päťke rozhodla odborná porota, v ktorej je tento rok germanistka, literárna vedkyňa, prekladateľka, redaktorka a rodová expertka Jana Cviková, poľská prekladateľka a spisovateľka Weronika Gogola, literárna vedkyňa a pedagogička Tamara Janecová, redaktor, literárny kritik a prekladateľ Gábor Csanda a literárny vedec, prekladateľ a vysokoškolský pedagóg Marián Andričík. V októbri sa na udeľovaní cien dozvieme, ktorá z nasledovných kníh získa cenu Anasoft litera:

BallaMedzi ruinami, KK Bagala 2021

Hochholczerová, NicolTáto izba sa nedá zjesť, KK Bagala 2021

Medeši, IvanVilkovia, Východoslovenské združenie Valal 2021

Rakús, Stanislav: Ľútostivosť, KK Bagala 2021

Vadas, MarekŠesť cudzincov, KK Bagala 2021

Porota sa po opätovnom čítaní nominovaných kníh presvedčila, že „všetkých deväť titulov prináša nielen mimoriadny prvotný čitateľský zážitok, ale má aj nesporné literárne kvality. Vyznačujú sa žánrovou pestrosťou a originálnou autorskou poetikou, pričom sa neboja zložitých tém. Preto nebolo vôbec jednoduché zredukovať týchto deväť kníh na finálovú päticu. Rozhodnutie poroty je výsledkom zanieteného rozhovoru a konfrontácie preferencií jednotlivých členov. „O skutočnosti, že ide o naozaj silný knižný ročník, svedčí aj to, že štyria z autorov sa už stali laureátmi ceny Anasoft litera – Balla, Ivan Medeši, Stanislav Rakús a Marek Vadas. Každý z nich sa už v minulosti prezentoval osobitosťou svojho rukopisu. Piatou knihou je debut Nicol Hochholczerovej, ktorá ponúka nemenej presvedčivé autorské gesto. Hoci je reč o literárnej cene, želáme všetkým autorom a autorkám, aby sa o ich knihách nielen hovorilo, ale aby boli najmä čítané.“ 

Vypočujte si záznam z vyhlásenia finálovej päťky Anasoft litera 2022 v Rádiu DEVÍN.

Literárna cena Anasoft litera sa udeľuje za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo alebo za preklad pôvodného prozaického literárneho diela autorov, ktorí sú primárne občanmi Slovenskej republiky a ich diela alebo preklady ich diel do slovenského jazyka sú knižne vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku. V prípade, že v ostatnom ročníku literárnej ceny nebola niektorá próza v zozname hodnotených kníh, je automaticky zaradená do zoznamu nasledovného roka. 

O cene rozhoduje aj verejnosť v internetovom hlasovaní Ceny čitateľov Anasoft litera 2022, do ktorej je, na rozdiel od hlavnej ceny, zaradených všetkých deväť nominovaných kníh. Hlasovanie sa uzavrie 26. októbra o 13.00 hod.:

Knihy nominované na cenu Anasoft litera, ktoré vybrala odborná porota v marci 2022, boli doposiaľ prezentované na festivale litera fest, na besedách a autorských čítaniach v slovenských kultúrnych centrách a kníhkupectvách v rámci projektu Anasoft litera uvádza, ale aj formou ďalších aktivít občianskeho združenia ars_litera.

Odovzdávanie hlavnej ceny a ceny čitateľov Anasoft litera 2022 sa uskutoční v stredu 26. októbra 2022 o 20.00 na lodi Sundeck v Bratislave na Tyršovom nábreží. Z odovzdávania cien bude aj online stream na facebookovej stránke ceny Anasoft litera.

Laureát alebo laureátka získa finančnú odmenu 10 000 eur od softvérovej spoločnosti ANASOFT. Hmotnú cenu Anasoft litera 2022 navrhuje dizajnér Šimon Galanský

Podujatia občianskeho združenia ars_litera z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Generálnym partnerom ceny Anasoft litera je softvérová spoločnosť ANASOFT. Ďakujeme za podporu aj ďalším partnerom a mediálnym partnerom. 

Späť na novinky