Ivana Dobrakovová získala Cenu Európskej únie za literatúru

30.05.2019

Kniha desiatky ceny Anasoft litera 2019 Matky a kamionisti je medzi najlepšími knihami vydanými v Európe.

 

Cenu Európskej únie za literatúru (EUPL) 2019 získala Ivana Dobrakovová. V stredu 22. mája 2019 to v Bruseli ohlásil eurokomsiár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibor Navracsics a rumunský minister kultúry Valer-Daniel Breaz v mene predsedníckej krajiny v Rade EÚ.

Cenu Európskej únie za literatúru začala v roku 2009 udeľovať Európska komisia, ktorá ju organizuje v spolupráci s konzorciom pozostávajúcim z Európskej a medzinárodnej federácie kníhkupcov (EIBF), Európskej rady spisovateľov (EWC) a Federácie európskych vydavateľov (FEP). Zo Slovenska boli na EUPL 2019 okrem Ivany Dobrakovovej nominovaní aj ďalší spisovatelia Anasoft litery: Mária Modrovich za knihu Flešbek (vo finálovej päťke Anasoft litera 2018) a Richard Pupala za knihu Čierny zošit (v desiatke Anasoft litera 2018 a vo finále ceny René – Anasoft litera gymnazistov 2018).

Zoznam lauretátov a laureátok EUPL 2019:

Piia Leinová (Fínsko)
Sophie Daullová (Francúzsko)
Nikos Chryssos (Grécko)
Beka Adamašvili (Gruzínsko)
Jan Carsonová (Írsko)
Daina Opolskaité (Litva)
Réka Mán-Várhegyiová (Maďarsko)
Marta Dzidová (Poľsko)
Laura Freudenthalerová (Rakúsko)
Tatiana Bulibuleacová (Rumunsko)
Ivana Dobrakovová (Slovensko)
Melissa Harrisonová (Británia)
Giovanni Dozzini (Taliansko)
Haska Šijanová (Ukrajina)

Každý z laureátov/laureátiek okrem ceny získa aj finančnú odmenu vo výške 5000 eur. To, či si k nim Ivana Dobrakovová pripočíta 10 000 eur ako laureátka ceny Anasoft litera 2019 uvidíme, je to ešte dlhá cesta, najprv sa musí dostať do finálovej päťky.

Foto: Lucia Gardin, zdroj: LIC

Späť na novinky