Finálová päťka Anasoft litera 2019

12.09.2019

V utorok 3. septembra 2019 odborná porota literárnej ceny za prózu Anasoft litera vyhlásila piatich finalistov. Užší výber z desiatich kníh sa v histórii tejto ceny udial druhýkrát.

Odbornú porotu 14. ročníka literárnej ceny Anasoft litera tvoria: prekladateľka a literárna publicistka Gabriela Magová, literárni vedci Ľubica Schmarcová, Karol Csiba, Pavol Markovič a spisovateľ a publicista Ján Štrasser. V marci tohto roka vybrali z vyše 200 prozaických kníh, ktoré splnili kritéria a boli tak automaticky nominované do 14. ročníka literárnej ceny, desať podľa nich najzaujímavejších prozaických titulov.

Štatút ceny sa však upravoval v roku 2018, kedy sme pridali tretie kolo hlasovania poroty, z čoho vzišiel takzvaný užší výber piatich finalistov. Tých porota vyhlásila 3. septembra v priamom prenose Rádia DEVÍN. Sú nimi (v abecednom poradí):

  1. Bindzár, Juraj: Zvon (Orman, 2018)
  2. Dobrakovová, Ivana: Matky a kamionisti (Marenčin PT, 2018)
  3. Janáč, Milo: Milo nemilo (Kráľovstvo dokonalosti, 2018)
  4. Medeši, Ivan: Jedenie (Východoslovenské združenie Valal, 2018)
  5. Vilikovský, Pavel: RAJc je preč (Petrus, 2018)

 Foto: Zuzana Kallová

Vo finálovej päťke sa ocitol niekoľkonásobný finalista a laureát ceny Anasoft litera Pavel Vilikovský, ktorý bol už v užšom výbere aj minulý rok, niekoľkonásobná finalistka Ivana Dobrakovová, ktorá za knihu Matky a kamionisti získala tento rok už Cenu Európskej únie za literatúru. Medzi niekoľkonásobnými finalistami bol aj Juraj Bindzár, ktorý sa, žiaľ, vyhlásenia finále nedožil. Zomrel v júni tohto roka vo veku 76 rokov. Za históriu ceny sa ešte nestalo, že by nominovaný autor zomrel počas prebiehajúceho ročníka. Päticu uzatvárajú dvaja nováčikovia v tejto cene, Ivan Medeši, príslušník rusínskej národnostnej menšiny a Milo Janáč, ktorý sa do finále dostal so svojím debutom.

Zvukový záznam z vyhlásenia finálovej päťky v Rádiu DEVÍN (v rámci relácie Ladenie zo dňa 3. 9. 2019) nájdete tu.

Odborno-popularizačná diskusia o finálovej päťke sa bude konať 12. septembra o 18.00 v Slovenskej národnej galérii, ktorú organizuje Ústav slovenskej literatúry SAV a Anasoft litera.

Vyhlásenie laureáta alebo laureátky, ktorý/á získa 10 000 eur od spoločnosti ANASOFT, sa uskutoční v stredu 18. 9. 2019 o 19.00 v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava (priamy prenos vysiela Rádio DEVÍN). Verejnosť môže hlasovať za knihy celej desiatky v čitateľskom hlasovaní do 18. 9. do 14.00. 

Späť na novinky