Kto bude tretí René?

25.11.2019

Laureáta ceny Anasoft litera 2019, ako aj víťaza Ceny čitateľov už poznáme, ktorá kniha sa však najviac páčila študentom a študentkám stredných škôl, sa dozvieme v sobotu 30. novembra.

Porota aktuálneho ročníka ceny Anasoft litera – prekladateľka a literárna publicistka Gabriela Magová, literárni vedci Ľubica Schmarcová, Karol Csiba, Pavol Markovič a spisovateľ a publicista Ján Štrasser z vyše 200 prozaických kníh, ktoré splnili kritéria a boli tak automaticky nominované do  14. ročníka literárnej ceny Anasoft litera, vybrali v apríli tohto roku pre študentov a študentky do ceny René – Anasoft litera gymnazistov týchto päť knih (v abecednom poradí): 

 

 1. Fulmeková, Denisa: Doktor Mráz (Slovart,  2018)

 2. Kostelanski, Václav: Virtuóz (KK Bagala, 2018)

 3. Rozenbergová, Vanda: Tri smrtky sa plavia (Slovart, 2018)

 4. Sokol, Ondrej: Ako som vozil Nórov (Eruditio, 2018)

 5. Vadas, Marek: Zlá štvrť (KK Bagala, 2018) 

 

Od mája študenti a študentky 23 škôl nominované knihy čítajú. Na zapojených školách sa v spolupráci so spoluorganizátorom Literárnym informačným centrom (LIC) uskutočňujú besedy s nominovanými autormi a autorkami. Rozhodnutiu, kto bude tretím laureátom alebo laureátkou tejto mladej slovenskej literárnej ceny, bude predchádzať niekoľkohodinová diskusia so študentskými zástupcami škôl pod odborným dozorom zástupcov LIC v deň vyhlásenia výsledkov. Diskusia je neverejná, v prípade záujmu o účasť, nás prosím kontaktujte e-mailom. Laureát alebo laureátka získa hmotnú cenu, sošku na obrázku, ktorej autorom je Pavol Dubina.

Odovzdávanie ceny René – Anasoft litera gymnazistov sa uskutoční na festivale Autoriáda a Dni slovenskej literatúry 2019 v sobotu 30. novembra 2019 o 19.00 v bratislavskej Novej Cvernovke.

V roku 2017 získala ako prvá túto cenu Ivana Gibová za knihu barbora, boch & katarzia a v roku 2018 Daniel Majling za zbierku Ruzká klazika

Literárna cena René podporuje čítanie mladých, ich záujem o knihy a najmä kvalitnú súčasnú literatúru. 

Späť na novinky