litera fest 2022

17.06.2022

 

PONDELOK 20. 6. 2022 
Kníhkupectvo Artforum, Kozia 20

 

17.00 // Z REALITY DO EPIKY
popularizačná diskusia

Nie je tajomstvom, že mnohé z najznámejších postáv literárnej histórie sú založené na skutočných ľuďoch, napríklad Dorian Gray, Kilgore Trout či Dean Moriarty. Aké to však je, keď sa objavia v prozaickom diele skutočné postavy? A ešte k tomu v malej krajine, akou je Slovensko? V roku 1996 zaznamenala čitateľský ohlas kniha Emana Erdélyiho a Mareka Vadasa Univerzita. V roku 2013 získala Cenu čitateľov Anasoft litera kniha Petra Balka: Vtedy v Lošonci. Minulý rok vyšiel komiks Petra Gärtnera a Ďura Balogha: Radostná správa. Jedno majú spoločné – reálne postavy, a predsa je medzi nimi priepastný rozdiel. Prečo?

hostia: Peter Gärtner, Eman Erdélyi, Peter Balko
moderuje: Andrea Makýšová Volárová

18.00 // RADOSTNÁ SPRÁVA
vernisáž výstavy komiksu a otvorenie festivalu

RADOSTNÁ SPRÁVA je druhá a zároveň posledná autorská hra, ktorú stihli Lasica so Satinským uviesť koncom 60. rokov v bratislavskom Divadle na Korze. RADOSTNÁ SPRÁVA je komiksový príbeh legendárnej dvojice od autorov Ďura Balogha a Petra Gärtnera. RADOSTNÁ SPRÁVA je aj výstava výtvarností z komiksu, ktorú si môžete pozrieť v kníhkupectve Artforum. 

hostia: Ďuro Balogh, Peter Gärtner
moderuje: Oliver RehákUTOROK 21. 6. 2022
.klub pod lampou, Partizánska 2

 

16.00 // SÚDIME DESIATKU ANASOFT LITERA 2022 PODĽA OBSAHU 
odborná diskusia (naživo aj online)

Aká je aktuálna desiatka Anasoft litera z pohľadu odborníkov? Ako hodnotia nominované knihy tí, ktorí nie sú v porote? Diskutujú literárni vedci z Ústavu slovenskej literatúry Slovenskej akadémie vied Vladimír Barborík, Viliam Nádaskay a zástupkyňa poroty ceny Anasoft litera 2022 Jana Cviková. Moderuje: Peter Darovec z Katedry slovenskej literatúry a literárnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského.

17.00 // TÁTO TÉMA SA NEDÁ ZNIESŤ?
odborná diskusia (naživo aj online)

Ohrozujú knihy mravnú výchovu? Na slovenských stredných školách chýba plnohodnotná vzťahová a sexuálna výchova. Aj vďaka tomu nie sú odborne pripravené hovoriť o literárnych dielach, ktoré otvárajú citlivé témy, napríklad sexuálne zneužívanie, grooming a pod. Aké je riziko nevhodnej interpretácie mladými čitateľmi, ktorí nedokážu kriticky reflektovať, čo je to súhlas so sexom? Ohrozuje ich mravnú výchovu explicitné zobrazovanie sexuality pri popisovaní zneužívania? Čo všetko dokáže zniesť odporúčaná literatúra pre mládež?

hostia: pedagogička Ivana Papcunová, zástupkyňa poroty ceny Anasoft litera a ceny René – Anasoft litera gymnazistov Jana Cviková, literárny vedec Radoslav Passia, riaditeľka Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch Mária Vargová, prof. PhDr. Ivan Lukšík, CSc., z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV a riaditeľ – štatutárny zástupca občianskeho združenia IPčko Marek Madro.
moderuje: Patrik Garaj

17.40 // IVANA DOBRAKOVOVÁ 
beseda a autorské čítanie (naživo aj online)

Román Pod slnkom Turína prekvapuje provokatívnym obsahom o patologickej závislosti. Pri jeho čítaní sa možno nebudete vždy cítiť komfortne, a predsa ho nebudete vedieť pustiť z rúk. Je to kniha s mnohými vrstvami, ktoré ako pozorný čitateľ a čitateľka objavujete a odkrývate postupne. S Ivanou Dobrakovovou sa bude rozprávať Dado Nagy.

 

18.20 // LUKÁŠ ONDERČANIN
beseda a autorské čítanie (naživo aj online)

Lukáš Onderčanin napísal knihu, ktorá síce dokumentuje skutočné udalosti, no je vyrozprávaná ako dobrodružný román. Utópia v Leninovej záhrade je príbehom ľudí, ktorí sa snažili nájsť nádej na lepší život v československej komúne Interhelpo v sovietskom Kirgizsku. Nielen o osude ľudí priemyselno-výrobného družstva česko-slovenských robotníkov a roľníkov sa bude s autorom rozprávať Alexandra Jurišová. 

 

19.00 // ARPÁD SOLTÉSZ
beseda a autorské čítanie (naživo aj online)

Podľa slov porotcu literárnej ceny Anasoft litera Gábora Csandu: „Autor knihy Zlodej vás vráti do doby 90. rokov, do čias divokej privatizácie, kleptokracie, mafie a pod. Takýto duchovný návrat síce nemusí pôsobiť blažene, no čítanie je to skvelé a oslobodzujúce.“ S Arpádom Soltésom sa bude zhovárať Dado Nagy. 

 

20.00 // LITERA FEST KONCERT: Klady kľudu 4.0

Hudobná formácia Klady Kľudu 4.0 pripravuje v súčasnosti svoj nový album. K frontmanovi a autorovi textov Máriovi Oravskému sa pripojili skúsení hudobníci Ivan Galanský, Oliver Ďurčo a Marian Jaslovský a vytvorili tak novú formáciu. Ak ste zvedaví na ich najnovšie skladby, príďte 21. júna na koncert do .klubu pod lampou.  

Vstupné: 7 eur (predaj na mieste)
 
 

STREDA 22. 6. 2022
.klub pod lampou, Partizánska 2

17.00 // AKÉ SÚ TO TIE KRITÉRIÁ?
popularizačná diskusia (naživo aj online)

Organizátori literárnej ceny Anasoft litera dostávajú veľmi často otázku od samotných autorov a autoriek, novinárov i od bežných čitateľov a čitateliek, na základe akých kritérií porota zo stoviek kníh vyberá práve tých desať. Majú vypracovaný nejaký interný literárnovedný manuál? Používajú nejakú excelovskú tabuľku s bodovým systémom? Alebo ide čisto len o vec subjektívneho vkusu a hlasovania jednotlivých porotcov? Základné kritériá hodnotenia umeleckého textu vysvetlia riaditeľka ceny Anasoft litera Simona Prokopec Fochlerová, zástupcovia poroty ceny Anasoft litera 2022 Werona Gogola, Gábor Csanda a moderátor diskusií projektu Literárny kvocient Peter Darovec z Katedry slovenskej literatúry a literárnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského.

17.40 // BALLA
beseda a autorské čítanie (naživo aj online)

„Balla je veľmi citlivý na krásu a rytmus vety, aj na rytmus väčších celkov, ako je jedna veta,“ povedala Miroslava Vallová v Literárnom kvociente. Podľa Petra Darovca je čítanie fragmentálneho románu Medzi ruinami zážitkom. A práve Peter Darovec sa bude o tejto knihe s Ballom zhovárať.  

 

18.20 // VANDA ROZENBERGOVÁ
beseda a autorské čítanie (naživo aj online)

Porotkyni literárnej ceny Anasoft litera Weronike Gogola sa páči, že Vanda Rozenbergová v románe Zjedol som Lautreca „dokázala v krátkej forme dobre vykresliť postavy a vzťahy medzi nimi, najmä patologický vzťah v rodine. Takisto sa jej podarilo diagnostikovať spoločnosť“. Na litera feste sa bude s Vandou Rozenbergovou zhovárať Alexandra Jurišová.

 

19.00 // NICOL HOCHHOLCZEROVÁ
beseda a autorské čítanie (naživo aj online)

Knihu Táto izba sa nedá zjesť síce prečítate rýchlo, ale nekonečne dlho budete cítiť jej chuť. Ostane vám po nej 'hrča v hrdle'. Otvára témy, ktoré by nemali byť tabu. Poetická práca so slovom Nicol Hochholczerovej je nevšedná. A práve to dodáva knihe ešte väčší punc. Nielen o písaní sa bude s autorkou rozprávať Michal Tallo. 

 

20.00 // LITERA FEST KONCERT: Robert Pospiš & Martin Sillay

Výrazné mená slovenskej hudobnej scény. Na svojom konte majú desať autorských albumov a viac ako deväťdesiat nosičov s ich producentským a zvukovým podpisom. Albumy hudobnej dvojice Robert Pospiš & Martin Sillay sa pravidelne dostávajú na prvé priečky ankiet o najlepšie slovenské albumy.

Vstup voľný

 

ŠTVRTOK 23. 6. 2022
.klub pod lampou, Partizánska 2

 

17.00 // RE-BOOK  
Študentky a študenti prvého ročníka Ateliéru Typo Katedry vizuálnej komunikácie VŠVU pod vedením Ľubice Segečovej a Michala Tornyaia vytvorili knihám nominovaným minulý rok na cenu Anasoft litera nový dizajn. Prototypy kníh boli vytlačené v exkluzívnom počte a práve na litera feste si ich budete môcť chytiť, prelistovať a porovnať s predlohou.

17.15 // SÚDIME DESIATKU ANASOFT LITERA 2022 PODĽA OBALU
popularizačná diskusia (naživo aj online)

Odborná porota ceny Anasoft litera posudzovala knihy podľa ich literárnych kvalít. Renomovaní grafickí dizajnéri sa teraz pozrú aj na ich grafické spracovanie. Pretože v 21. storočí sa knihy súdia aj podľa obalu. Aké sú ich obálky, sadzba, layout, fonty alebo papier? 

hostia: Barbora Šajgalíková a Jozef Dobrík
Moderuje: Omar Mirza

17.40 // IVAN MEDEŠI
beseda a autorské čítanie (naživo aj online)

Patrik Garaj sa v recenzii na zbierku próz Vilkovia pýta: „Prečo čítať knihu, ktorú miestami chcete držať v hygienických rukaviciach?“ A hneď aj odpovedá: „Jednak pre bravúrny jazyk (a bravúrny Volovárov preklad). Je naozaj nevídané, ako Medeši dokáže do každej druhej vety vložiť pointu či prekvapenie, ktoré by iní hľadali týždeň.“ Ďalšie odpovede sa dozviete v diskusii literárneho vedca Vladimíra Barboríka s Ivanom Medešim a Marošom Volvárom. 

 

18.20 // MAREK VADAS
beseda a autorské čítanie (naživo aj online)

Marek Vadas sa pri písaní knihy Šesť cudzincov inšpiroval brutálnou historickou udalosťou. V obci na západnom Slovensku dovtedy bezúhonní občania pri nočnom lynčovaní brutálnym spôsobom zavraždili šesť obyvateľov rómskej osady. Mohlo by sa to odohrať aj dnes? Nielen na túto otázku odpovie Marek Vadas svojmu dlhoročnému priateľovi a spisovateľovi Richardovi Pupalovi.

 

19.00 // JANA MICENKOVÁ
beseda a autorské čítanie (naživo aj online)

Psychologická dráma Jany Micenkovej Krv je len voda vyvolá v čitateľovi búrku pocitov. Parafrázujúc slová porotkyne ceny Anasoft litera 2022 Tamary Janecovej, nám román z trojpohľadov jednej rodiny – mamy, otca a dcéry – ponúka nevšednú možnosť nahliadnuť do 'anatómie' ich konfliktov, nedorozumení a nedopovedaní. S autorkou sa bude zhovárať spisovateľka Ivana Gibová. 

 

19.40 // STANISLAV RAKÚS
video (naživo aj online)

Stanislav Rakús je výborný rozprávač. O tom sa presvedčili nielen čitatelia, ale aj ľudia, ktorí mali tú česť stráviť s ním viac ako polhodinu. Započúvajte sa do jeho slov v krátkom videu, v ktorom bude hovoriť o svojej knihe Ľútostivosť.

 

20.00 // LITERA FEST KONCERT: LUCIA PIUSSI & HARY

Lucia Piussi & Hary zahrajú pesničky Luciinej novej kapely Terrible 2s a aj čerešničky zo Živých kvetov. 

Vstup voľný

 

NEPREMEŠKAJTE:

17. 6. // DIVADLO TICHO A SPOL.: NIČ SA NESTALO
Pozývame vás na dramatizáciu knihy Zuzany Šmatlákovej: Nič sa nestalo, ktorá bola nominovaná na cenu Anasoft litera 2021.  Je to monodráma o žene, ktorá sa snaží prísť na to, prečo podviedla manžela, a necíti žiadnu vinu. Dôvody hľadá v nedávnych tragických udalostiach, rovnako v detstve, vo vzťahoch s rodičmi či s partnerom, a nie je tak celkom jasné, či si od divákov pýta súcit, alebo ich hnev.

23. 6. // DIVADLO ASTORKA KORZO ´90: POSLEDNÁ BARÓNKA  
V roku 2020 získal Silvester Lavrík Cenu čitateľov za knihu Posledná barónka. Nedávno mala na doskách Divadla Astorka Korzo´90 premiéru rovnomenná inscenácia, ktorá je voľne inšpirovaná dokurománom. Posledná barónka – Margita Czóbelová, ovládala veľa jazykov, neustále fajčila a za každého počasia chodievala plávať do rieky. Ešte aj dnes sú na Slovensku pamätníci, ktorí poznali výnimočnú neter nášho slávneho maliara Ladislava Mednyánszkeho. Cez fragmenty ľudských osudov sledujeme v inscenácii aj príbeh Slovenska v 20. storočí.


Zmena programu vyhradená.

Časy sú orientačné.

***
Festival LITERA FEST podporil z verejných zdrojov hlavný partner podujatia Fond na podporu umeniaBratislavský samosprávny kraj a softvérová spoločnosť ANASOFT.
Podujatie sa koná pod záštitou primátora mesta Bratislavy Matúša Valla.

Späť na novinky