16. – 19. jún 2025
.klub pod lampou // kníhkupectvo Artforum // Pink Whale
Slovo dalo slovo a opäť je tu litera fest. Tento rok je výnimočný – oslavujeme 20 rokov ceny Anasoft litera. Pridajte sa k nám, aby slová nezostali len na papieri. Literatúra má svoj hlas. Počúvajte ho.

PROGRAM
Pondelok 16. 6. | PINK WHALE
18.00
Už 20 rokov čítame, počúvame a sledujeme kam smeruje slovenská próza!
diskusia
hostia: Katarína Kucbelová, Michal Hrabovec, Jana Vicenová, Peter Darovec, Miroslava Vallová a Simona Prokopec Fochlerová
moderuje: Andrea Makýšová Volárová
Otváracia diskusia Litera festu je venovaná dvadsiatim rokom literárnej ceny Anasoft litera – od jej vzniku v roku 2006 až po súčasnosť. O úvodných rokoch aj ďalšom vývoji budú hovoriť členovia prvej poroty Peter Darovec a Miroslava Vallová, zakladateľka ceny Katarína Kucbelová, bývalá riaditeľka Jana Vicenová a súčasná riaditeľka Simona Prokopec Flochlerová. Diskusiu doplní aj Michal Hrabovec, prezident spoločnosti Anasoft, bez ktorej by táto cena nevznikla ani neprežila dve dekády.
19.00
Márius Kopcsay: Dedo Lužko / moderuje: Peter Darovec
beseda a autorské čítanie
Dedo Lužko je román, v ktorom sa osobné prelína s verejným, intímne s politickým. Prostredníctvom dvoch generácií jednej rodiny autor metaforicky zrkadlí osud celého spoločenstva – od polovice 20. storočia až po súčasnosť. V presnom, ironickom a humornom štýle sa spája kontinuita s kontrastom, pamäť s realitou a človek s dejinami. Márius Kopcsay je autorom jedenástich kníh a šesťnásobným finalistom ceny Anasoft litera.

20.30
Nina Kohout
koncert
vstupenky
Na palube Pink Whale vystúpi Nina Kohout, speváčka, skladateľka a producentka s jedinečným hlasom a výrazným autorským rukopisom. Jej tvorba sa pohybuje medzi vážnou hudbou, temnou elektronikou a jemnými prvkami folklóru. Každá skladba je ako poviedka – vrstevnatá, nejednoznačná a napriek (alebo práve vďaka) temnote veľmi oslobodzujúca. Rovnako ako autorky a autori ocenení Anasoft literou, aj Nina vo svojej hudbe otvára témy identity, zraniteľnosti, vnútorného napätia či túžby po prepojení so svetom. Neponúka únik, ale zrkadlo. Pripravte sa na komorný koncert v priestore medzi brehmi, medzi svetlom a súmrakom, pre ľudí, ktorí počúvajú s otvoreným vnímaním.
Utorok 17. 6. | .klub pod lampou
17.00
Prečo (stále) čítame spolu?
diskusia
hostia: Zuzana Líšková, Marek Hudec, Michaela Kučová, Róbert Šveda
moderuje: Verona Hajdučíková
Čo nás vedie k spoločnému čítaniu v dobe individualizovaného obsahu? Aký význam majú čitateľské kluby dnes – a čo nám dávajú okrem kníh? Diskusia o sile zdieľaného zážitku z literatúry, budovaní komunity a o tom, ako nás spoločné čítanie mení.
V spolupráci s Rádiom Litera.
18.00
Sila slova
diskusia
hostia: Peter Juščák, Ladislav Snopko, Mirká Ábelová
moderuje: Sandra Polovková, riaditeľka Post Bellum
Akú moc má slovo? Ako ovplyvňuje spoločnosť v rozhodujúcich chvíľach? Diskusia o význame písaného textu, literatúry, verejných vyhlásení a listov – otvorených aj tých, ktoré sú odoslané bez vedomia verejnosti. Zameriame sa na kľúčové obdobia slovenských dejín aj na súčasnosť. Prepojíme historické skúsenosti so súčasným dianím a pokúsime sa odpovedať na otázku, ako slová formujú náš verejný priestor. Slovo má moc inšpirovať, ale aj manipulovať či rozdeľovať.
19.00
Alexandra Salmela: 56,či? / moderuje: Verona Hajdučíková
beseda a autorské čítanie
Ako písať v jazyku, ktorý nie je materinský? A ako prekladať samú seba? Za úsečným názvom knihy 56,či? fínsko-slovenskej autorky Alexandry Salmela sa skrývajú krátke texty a fragmenty, v ktorých sa autorské „Ja“ premieňa na rôzne postavy, od Penelopy, Jane, Salome... po Pandoru. V rozmanitých štýloch sa tu prelína smutné a úsmevné, poetické a prízemné, tragické aj ironické.
19.40
Mária Modrovich: Deň noc voda / moderuje Kristína Tormová
beseda a autorské čítanie
Deň noc voda – a medzi tým žena, ktorá odchádza, aby našla samu seba. Próza Márie Modrovich je výpravou do Kostariky, no ešte viac do vnútra ženy uprostred krízy: matky, manželky, milenky aj prekladateľky. Je sabatikal únikom alebo cestou k sebe? Ako sa mení pohľad na materstvo, vzťahy a ženskú identitu, keď sa ocitneme tisíce kilometrov od domova? A čo všetko v nás môže pohnúť voda – ako metafora, aj ako fyzický priestor?
Streda 18. 6. | Artforum
18.00
Svetové slovenské knihy
diskusia
hostia: Nicol Hochholczerová, Pavol Rankov
moderuje: Gabriela Magová
Čo rozhoduje o tom, že slovenská kniha nájde cestu do iných jazykov a kultúr? Ako znie slovenská literatúra v angličtine, nemčine či poľštine? Nicol Hochholczerová absolvovala v máji literárne turné vo Veľkej Británii s anglickým prekladom debutu Táto izba sa nedá zjesť, v marci uviedla jeho nemeckú verziu na Lipskom knižnom veľtrhu. Kniha vyšla v približne desiatich jazykoch. Tvorba Pavla Rankova získala viacero prestížnych medzinárodných ocenení vrátane Prix du livre européen a Ceny Európskej únie za literatúru. Jeho knihy vychádzajú vo viacerých európskych jazykoch a potvrdzujú, že slovenská literatúra dokáže oslovovať čitateľov a čitateľky naprieč hranicami. Ako vyzerá cesta knihy zo slovenského vydavateľstva do medzinárodného priestoru? A čo všetko ju na nej formuje?
19.00
Iveta Zaťovičová: Matkin čas / moderuje: Andrea Makýšová Volárová
beseda a autorské čítanie
Iveta Zaťovičová vo svojom románe Matkin čas s jemnosťou, ale aj so svojským humorom, približuje intímnu skúsenosť sprevádzania mamy v období vážnej choroby. Príbeh o bolesti, únave, no aj o láske, porozumení a sile vzťahu matky a dcéry ponúka čitateľom a čitateľkám dojímavé zamyslenie sa nad tým, čo znamená zostať pri človeku v jeho najťažších chvíľach. Na besede sa bude hovoriť nielen o tejto silnej knihe, zaradenej medzi desiatku najlepších próz Anasoft litera 2025, ale aj o tom, aké to je začať písať po päťdesiatke a pretaviť osobnú skúsenosť do univerzálnej literárnej výpovede.
Štvrtok 19. 6. | .klub pod lampou
17.00
Martin Hlavatý: Páv, Kripel & Predseda / moderuje: Ivana Gibová
beseda a autorské čítanie
Osem príbehov, jedna dedina na konci sveta a postavy, ktoré sú drsné, snivé aj dojemne smiešne. Martin Hlavatý vo svojej knihe Páv, Kripel & Predseda prináša naturalistický, no citlivý pohľad na súčasnú východoslovenskú realitu – plnú lásky, pľuvancov, peria a drsných kamarátstiev. Aké je to písať o vlastnom regióne bez sentimentu, ale s empatiou? Kde sa končí realita a začína literárna nadsázka? A dá sa ešte dnes stavať svet „zhavranelých kamarátov“ mimo veľkých miest? O literatúre, východniarstve a subkultúre sa s autorom bude rozprávať Ivana Gibová.
17.40
Peter Macsovszky: Pimparapipa! / moderuje: Karol Csiba
beseda a autorské čítanie
Text ako experiment, jazyk ako laboratórium. Peter Macsovszky vo svojej novej knihe nadväzuje na poetiku medzivojnovej avantgardy a zároveň ju transplantuje do dnešných spoločenských a technologických reálií. Jeho prózy balansujú medzi poviedkou, novelou a malorozmerným románom. Dôležitú úlohu v nich zohráva nekompromisná kritika súčasných pomerov, a to nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Čo všetko dnes môže byť literatúra? A kde sa končí slovo ako nástroj a začína ako gesto? Nenechajte si ujsť večer s autorom, ktorý v literatúre hľadá slobodu aj presnosť. Na Slovensku ho máte možnosť stretnúť len zriedka.
18:20
Divadlo DPM číta Anasoft literu
účinkujú: Naďa Gášeková, Michal Kvaššay
O literatúre sa nebude len hovoriť, bude sa aj čítať. Ak máte radi podujatie Literárny kľud divadla DPM, nenechajte si ujsť dramatizované čítanie z kníh: Karol Horák: Sírny kotol / Katarína Mikolášová: Hus vo veľkomeste / Vanda Rozenbergová: Mágovia vedia viac / Alta Vášová: Kradmo. Príďte si vypočuť literatúru naživo, v interpretácii, ktorá jej vdýchne nový život.
19:00
Súdime desiatku podľa obsahu
diskusia
Aká je aktuálna desiatka Anasoft litera z pohľadu odborníkov? Ako hodnotia nominované knihy tí, ktorí nie sú v porote?
diskutujú: literárny vedec Viliam Nádaskay z Ústavu slovenskej literatúry Slovenskej akadémie vied, prekladateľka Miroslava Vallová a člen poroty, literárny vedec Vladimír Barborík z Ústavu slovenskej literatúry Slovenskej akadémie vied
moderuje: Peter Darovec z Katedry slovenskej literatúry a literárnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského

4. 6. – 6. 7. | Stredoeurópsky dom fotografie
Slovenská literatúra objektívom Petra Procházku
kurátorka: Veronika Marek Markovičová
Výstava fotografií Petra Procházku prináša výber výnimočných momentov zo slovenského literárneho života naprieč tromi desaťročiami po roku 1989. Zachytáva atmosféru krstov kníh, debát a stretnutí v kľúčových bratislavských kníhkupectvách a kultúrnych centrách, kde sa stretávajú rôzne generácie spisovateľov a spisovateliek. Fotografie vytvárajú živú knižnicu inšpiratívnych dialógov medzi umeleckými osobnosťami, literárnymi vedkyňami a vedcami a zároveň slúžia ako pulzujúce zrkadlo nášho literárneho vesmíru.